«Ռոսատոմը» Հայաստանին տեխնիկա է մատակարարելու քաղցկեղի ախտորոշման համար
«Ռոսատոմ» ռուսական պետական կորպորացիան Հայաստան և Ղազախստան սարքավորումներ է մատակարարելու, որոնք թույլ կտան ռադիոակտիվ իզոտոպներ մշակել քաղցկեղային հիվանդությունների առաջադեմ ախտորոշման համար։ Այս մասին, հղում անելով ընկերության մամուլի ծառայությանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նշվում է, որ «Ռոսատոմը» պայմանագիր է ստորագրել նշված երկրներ բժշկական իզոտոպների մատակարարման համար։
Փետրվարի վերջին իզոտոպների առաջին խմբաքանակը մատակարարվել է Երևանի իզոտոպների արտադրության կենտրոնին։ Այն Հայաստանի թվով 6-րդ բուժհաստատությունն է, որտեղ կիրառում են «Ռոսատոմի» ռադիոիզոտոպային արտադրանքը։
Տեխնեցիումի գեներատորներն օգտագործվում են ուռուցքաբանական, սրտաբանական, նեյրոէնդոկրին և այլ հիվանդությունների ախտորոշման համար, այսպես կոչված, միաֆոտոն էմիսիոն համակարգչային շերտագրության պրոցեդուրաների անցկացման ժամանակ։
Ղազախստանում «Ռոսատոմի» «Всерегиональное объединение «Изотоп»» ձեռնարկությունը 2023 թվականին նախատեսում է գալիում-68–ի և գերմանիում-68–ի իզոտոպներ ստանալու համար այսպես կոչված գեներատորներ մատակարարել, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։

Госкорпорация "Росатом" подписала новые контракты на поставку медицинских изотопов в Армению и Казахстан. Об этом в среду сообщила пресс-служба АО "В/О "Изотоп" (входит в дивизион АО "Русатом хэлскеа", аккумулирующий компетенции Росатома в области здравоохранения), передает ТАСС
"АО "В/О "Изотоп" подписало новые контракты на поставку генераторов технеция-99m ГТ-5К в Республику Армения и генераторов германия-68/галлия-68 в Республику Казахстан", - говорится в сообщении. Первая партия технеция-99m ГТ-5К с наборами уже доставлена в ЗАО "Центр производства изотопов" в Ереван. Это шестое медицинское учреждение Армении, в котором применяют российскую радиоизотопную продукцию.
Генераторы технеция-99m ГТ-5К используются в диагностике онкологических, кардиологических, нейроэндокринных и других заболеваний при проведении процедур однофотонной эмиссионной компьютерной томографии. Технеций-99m - наиболее востребованный изотоп в ядерной медицине, на его основе проводится более 80% диагностических процедур.
В Казахстан в течение 2023 года "Изотоп" планирует поставить три генератора германия-68/галлия-68 (68Ge/68Ga). Радионуклиды, полученные с помощью генератора германия-68/ галлия-68, применяются в передовой медицинской диагностике онкологических заболеваний, в частности, при выполнении позитронно-эмиссионной томографии.