Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որտեղ տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ծրագրերի ներկայացման վայր: Կենտրոնում տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները՝ ներկայացվել է հաղորդակցության այլընտրանքային համակարգի ներդրման նոր ծրագիրը: Շրջափակման պայմաններում արցախցիները զրկված են կենսական կարևորության ռեսուրսներից, այդ թվում՝ որակյալ կապից:
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության կողմից պետական-մասնավոր համագործակցությամբ իրականացվող այս ծրագրի հիմնական նպատակը նույնիսկ համացանցի արգելափակման պայմաններում բնակչության համար հաղորդակցության հուսալի ու որակյալ միջոցի ապահովումն է: Գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ծրագրի ընթացքն ու նշանակությունն Արցախի բնակչության համար: «Նպատակն է ունենալ այնպիսի համակարգ, որը նույնիսկ ինտերնետային շրջափակման պայմաններում Արցախի բնակիչների համար հաղորդակցության այլընտրանքային և հուսալի միջոց կդառնա: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալում ենք, որ կապի բոլորովին նոր հնարավորություններ կստեղծվեն Արցախի համար», - ասել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Կենտրոնում կազմակերպված մյուս քննարկումը վերաբերել է Արցախի անվտանգության հարցերին, ներկայացվել է Highgate Consultancy սոցիոլոգիական ընկերության՝ 2022 թ․ դեկտեմբերին և 2023 թ. հունվարի վերջին և փետրվարի սկզբին Արցախում անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտության՝ անվտանգությանը վերաբերող հատվածը: Հետազոտությունը բավականին համապարփակ է և ներառում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են Արցախի անվտանգությունը, քաղաքացիական մասնակցությունը պետական կառավարմանը, կանանց ներգրավվածությունը քաղաքական կյանքում, սփյուռքահայերի հետ փոխհարաբերությունները, ինքնությունն ու կրթությունը, սոցիալական հավասարությունը և այլն: «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության համահիմնադիր, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը (Ruben Vardanyan) նշել է, որ ցանկացած ծրագիր իրականացնելուց առաջ շատ կարևոր է հասկանալ ժողովրդի մոտեցումը, հիմնական մտահոգություններն ու խնդիրները, որպեսզի ծրագրերը լինեն թիրախային՝ ուղղված նրանց կենսական խնդիրների լուծմանը: Այդ սկզբունքով է առաջնորդվում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը:
Անդրադառնալով «Մեր սարերը» կենտրոնի գործունեությանը՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ այն դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ծրագրերի ներկայացման, հասարակական, մշակութային, կրթական տարբեր միջոցառումների կազմակերպման ու անցկացման հարթակ: Քննարկումները հիմնականում երկու ուղղություն են ընդգրկելու՝ փորձագիտական, ռազմավարական վերլուծություններ և իրականացվող ծրագրերի ընթացքի ու արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություններ։
«Այս ճգնաժամի պայմաններում կարևոր է ունենալ մի վայր, որը հնարավորություն կտա համագործակցության մեխանիզմ գործարկել մասնավոր և պետական հատվածների միջև: Վստահ եմ՝ թե՛ ներսում, թե՛ դրսում միասնականությունը միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա հաղթահարել այս մարտահրավերները»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

В Степанакерте открылся центр "Наши горы"
В арцахской столице открылся центр "Наши горы", который станет площадкой  для обсуждений и дебатов, презентации новых идей и программ.  Здесь представили новую программу внедрения альтернативной системы коммуникации. В условиях блокады жители Арцаха оказались лишены многих жизненно важных ресурсов, в том числе  и качественной связи. Цель программы - обеспечить арцахцев надёжным средством коммуникаций и более качественной связью даже в условиях блокирования интернета. Программа реализуется агентством территориального развития "Мы — наши горы" в формате частно-государственного сотрудничества. Об этом сообщает пресс-центр экс-госминистра Арцаха Рубена Варданяна.
Руководитель отдела арцахских проектов агентства Григорий Мартиросян рассказал о ходе программы и её значении для населения Арцаха. "Цель в том, чтобы создать такую систему коммуникаций, которая даже в условиях интернет-блокады станет альтернативным и надёжным средством связи для жителей Арцаха. В результате реализации проекта мы ожидаем, что для нашей страны будут созданы совершенно новые коммуникационные возможности", - подчеркнул он.
Помимо информационного аспекта безопасности Арцаха в центре "Наши горы" обсудили и другие аспекты этого стратегического направления. Участникам дискуссии представили результаты социологического опроса, проведённого в Арцахе компанией Highgate Consultancy. Комплексное исследование прошло в несколько этапов: в декабре 2022 года и в конце января и начале февраля 2023 года. Оно охватило такие темы, как безопасность Арцаха, гражданское участие в государственном управлении, вовлечённость женщин в политическую жизнь, отношения с армянами диаспоры, идентичность и образование, социальное равенство и т. д.
Соучредитель территориального агентства "Мы - наши горы", экс-госминистр Республики Арцах Рубен Варданян отметил, что знание основных забот людей и их проблем, понимание их отношения лежит в основе любой программы развития. Именно нацеленность на решение насущных проблем Арцаха и его жителей отличает программы агентства "Мы - наши горы".
Говоря о деятельности центра "Наши горы", господин Варданян отметил, что это будет пространство для обсуждений и дебатов, презентации новых идей и программ. Здесь будут проводиться различные социальные, культурные и образовательные мероприятия. Дискуссии будут вестись преимущественно в двух направлениях: экспертно-стратегическом и практическом, с презентацией конкретных программ, хода и результатов их реализации.
"В условиях кризиса важно иметь пространство, которое позволит эффективно использовать механизм сотрудничества между частным и государственным секторами. Я уверен, что внутренняя и внешняя сплоченность - единственный путь, который позволит нам преодолеть стоящие перед нами серьёзные вызовы", - сказал Рубен Варданян.