Միջազգային ներկայությունն անհրաժեշտություն է ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում. ԱԽ քարտուղար
Մարտի 7-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ հանձնակատար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ծանր իրավիճակը:
ՀՀ ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ կողմերն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի բացման առնչությամբ կայացված իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն ի կատար ածելու անհրաժեշտությունը:
ԱԽ քարտուղարն իր զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական հարձակման դեպքին և ընդգծել միջազգային ներկայության անհրաժեշտությունը ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում:

Секретарь СБ Армении принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции
Секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян 7 марта принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфоя. Об этом сообщает пресс-служба Совета безопасности.
Как передает NEWS.am, собеседники обсудили ситуацию вокруг Лачинского коридора и возникшее вследствие этого тяжелое гуманитарное положение в Нагорном Карабахе. Стороны подчеркнули необходимость выполнения имеющего обязательную юридическую силу решения Международного суда касательно разблокирования Лачинского коридора.
Секретарь Совбеза обратил внимание собеседника на теракт, совершенный вооруженными силами Азербайджана 5 марта в Нагорном Карабахе, и подчеркнул необходимость международного присутствия в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.