Կրեմլը բացասաբար է վերաբերվում Հայաստանում որոշ ռուսաստանցիների մուտքի արգելքին
Կրեմլը բացասաբար է վերաբերվում Ռուսաստանից որոշ լրատվամիջոցների ղեկավարների և պատգամավորների Հայաստան մուտքի արգելքին։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Անկեղծ ասած, մենք բացասաբար ենք վերաբերվում դրան: Հայաստանը մեր մեծ բարեկամն է, դաշնակիցը, ռազմավարական գործընկերը: Եվ, իհարկե, երկկողմ հարաբերությունների մակարդակն ու բնույթը պարտավորեցնում են մեզ պաշտպանել երկկողմ հարաբերությունները նման դեպքերից»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցներից մեկի հարցին։
Պեսկովը նաև հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունները «տեսանելի ապագայում զերծ կլինեն նման դեպքերից»։
Ավելի վաղ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուսաստանցի մեդիա մենեջեր և լրագրող Արամ Գաբրելյանովին արգելել էին մուտք գործել Հայաստան։ Մինչ այդ 2022 թվականի հոկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի և RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանին և Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինին Հայաստանի կառավարությունն արգելել է մուտք գործել երկիր։

Кремль негативно относится к запрету на въезд в Армению Симоньян и Габрелянова
В Кремле негативно относятся к запрету на въезд в Армению отдельным медиаменеджерам и депутатам из России. Как передает Sputnik Армения, об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Откровенно - мы к этому относимся негативно. Армения - наш большой друг, союзник, стратегический партнер. И, конечно, уровень и характер двусторонних отношений обязывают нас оберегать наши двусторонние отношения от таких случаев", - сказал Песков, отвечая на соответствующий вопрос.
Песков также выразил надежду, что двусторонние отношения России и Армении "в обозримом будущем будут свободны от таких случаев".
Ранее в ереванском аэропорту "Звартноц" запретили въезд в Армению российскому медиаменеджеру и журналисту Араму Габрелянову. До этого главреду медиагруппы "Россия сегодня" и телеканала RT Маргарите Симоньян и первому заместителю комитета Госдумы по делам СНГ Константину Затулину правительство Армении также запретило въезд в страну.