Հստակ ուղերձ եմ հղում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և ասում եմ՝ վերացրու շրջափակումը անհապաղ․ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսեն
© Photo : Gor Tsarukyan (Գոռ Ծառուկյան)
Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ո՛չ մարդկային է, ոչ էլ օրինական, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը։ Հիշեցնենք՝ վերջինս այսօր այցելել էր Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս, հաղորդում է Aysor.am։
«Ես հանդիպել եմ մարդկանց հետ, ովքեր ապրել են ԼՂ-ում, և նրանք ինձ պատմեցին այն կրիտիկական իրավիճակի մասին, որը տիրում է ԼՂ-ում»,- ասաց Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը։
Նրա գնահատմամբ՝ Արցախին հումանիտար աղետ է սպառնում։
«Մենք բախվում ենք հումանիտար ճգնաժամի, որը կարող է վերածվել հումանիտար աղետի։ Այս շրջափակումն անօրինական է։  Մի քանի շաբաթ առաջ Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշում է կայացրել, որը պարտադրում է Ադրբեջանին ապահովել անխոչընդոտ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով։ Որոշումը պարտադիր է, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը պարտավոր է բացել միջանցքը ազատ տեղաշարժի համար»,- ընդգծեց ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը։
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը նաև ուղերձ հղեց Ադրբեջանի նախագահին։
«Այսօր ես հստակ ուղերձ եմ ուղարկում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին և ասում եմ՝ վերացրու շրջափակումը այսօր, անհապաղ»,- ասաց նա։

Андерс Фог Расмуссен призвал президента Азербайджана немедленно прекратить блокаду
Блокада Лачинского коридора бесчеловечна и незаконна, заявил сегодня в беседе с журналистами бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен, передает Aysor.am.
Напомним, сегодня бывший генсек НАТО побывал на участке дороги, с которого начинается Лачинский коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом.
"Я встретился людьми, которые жили в Нагорном Карабахе, и они рассказали мне о той критической ситуации, которая сложилась в Нагорном Карабахе", - сказал Андерс Фог Расмуссен.
По его оценке, Арцаху грозит гуманитарная катастрофа.
"Мы сталкиваемся с гуманитарным кризисом, который может перерасти в гуманитарную катастрофу. Это блокада незаконна. Несколько недель назад Международный суд ООН принял решение, которое обязывает Азербайджан обеспечить беспрепятственное передвижение по Лачинскому коридору. Это решение является обязательным, что значит, Азербайджан обязан открыть коридор для свободного передвижения", - подчеркнул бывший генеральный секретарь НАТО.
Андерс Фог Расмуссен также обратился к президенту Азербайджана.
"Сегодня я направляю четкий месседж президенту Азербайджана Алиеву – разблокируй дорогу, прекрати эту блокаду сегодня, незамедлительно", - сказал бывший генсек НАТО.