Հայաստանն արժանի է մեր լիակատար աջակցությանը․ Օլիվեր Վարհելի
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա՝ Հայաստանը բարդ իրավիճակում է հայտնվել, քանի որ ստիպված է իր անվտանգության հարցում հենվել մի երկրի վրա, որն ագրեսիա է իրականացնում հարևան երկրի դեմ։ Այս համատեքստում Հայաստանը հայացքն ուղղել է դեպի Եվրոպական Միություն՝ որպես իր հիմնական գործընկեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ընդլայնման և հարևանության հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելին՝ ելույթ ունենալով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանում կայացած քննարկմանը:
«Հաշվի առնելով ժողովրդավարության, հիմնարար ազատությունների, օրենքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում բարեփոխումների կայուն առաջընթացը՝ Հայաստանն արժանի է մեր լիակատար աջակցությանը։ Մեր Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Հայաստանի ներքին բարեփոխումների օրակարգի նախագիծն է։ Այն արդեն ավելի քան երկու տարի է՝ լիովին ուժի մեջ է», - նշել է եվրահանձնակատարը:
Օլիվեր Վարհելին հավելել է, որ ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանն ունի ավելի քան 2,6 միլիարդ եվրո պետական և մասնավոր ներդրումների հավաքագրման ներուժ, և արդեն տարբեր ծրագրեր են իրականացվում Հայաստանում՝ աջակցելով սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
Վկայակոչելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զեկույցը, որը ներկայացրել է ԵԽ պատգամավոր Անդրեյ Կովաչովը, Վարհելին նշել է, որ Հայաստանում դեռ շատ անելիքներ կան՝ կապված դատական ոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի, գենդերային հավասարության, խոցելի խմբերի պաշտպանության և արտաքին ապատեղեկատվության զսպման հետ:
Վարհելին շեշտել է, որ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների սահմանումից հետո ավելացել է ԵՄ-Հայաստան առևտրաշրջանառությունը, սակայն ավելացել է նաև Հայաստան-Ռուսաստան առևտրաշրջանառությունը:
«Թեև մենք ողջունում ենք մեր ավելի ինտենսիվ փոխանակումները Հայաստանի հետ՝ պայմանավորված երկրի աշխարհագրական դիրքով, այն նաև այն գործընկեր երկրներից է, որի հետ մենք մտադիր ենք ավելի սերտ համագործակցել՝ կանխելու պատժամիջոցների շրջանցումը», - հավելել է եվրահանձնակատարը:
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ավելի ակտիվորեն է ներգրավվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությանը նպաստելու գործում, և դրա մեջ անձնական շահագրգռվածություն ունի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը՝ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի աջակցությամբ:
Օլիվեր Վարհելին նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կան հրատապ լուծման ենթակա բազմաթիվ հարցեր, որոնցից մեկը Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի խոչընդոտն է, իսկ մարտի 5-ի ողբերգական միջադեպը (խմբ․ մարտի 5-ին Արցախում ադրբեջանցի դիվերսանտների հարձակման հետևանքով զոհվել են Արցախի ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության 3 ծառայողներ) ցույց տվեց, որ տարածաշրջանում իրավիճակը «դյուրավառ» է:
Եվրահանձնակատարը նաև անդրադարձել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը, որը հետևում է տեղում անվտանգային իրավիճակին և զեկուցում դրա մասին:
«Սա ևս մեկ կոնկրետ և էական տարր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին աջակցելու Եվրամիության ջանքերում», - եզրափակել է Վարհելին:

Армения заслуживает нашего полного содействия: Оливер Вархели
Учитывая военные действия России против соседней Украины, Армения оказалась в сложной ситуации и обратила взоры на Европейский Союз как на своего основного партнера. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил комиссар ЕС по вопросам расширения и политике соседства Оливер Вархели, выступая на состоявшемся в Европарламенте обсуждении, посвященном отношениям ЕС-Армения.
''Принимая во внимание неуклонный прогресс реформ в сферах демократии, основных свобод, верховенства права и борьбы с коррупцией, Армения заслуживает нашего полного содействия. Наше Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве является основой программы внутренних реформ в Армении. Оно действует в полную силу уже более двух лет'', - отметил еврокомиссар.
Оливер Вархели добавил, что Экономический и инвестиционный план ЕС может привлечь более 2,6 млрд евро государственных и частных инвестиций, и в Армении уже реализуются различные проекты, поддерживающие ее социально-экономическое развитие.
Ссылаясь на отчет об отношениях между ЕС и Арменией, представленный депутатом Совета Европы Андреем Ковачевым, Вархели отметил, что Армении еще многое предстоит сделать в плане судебной системы, борьбы с дискриминацией, гендерного равенства, защиты уязвимых групп и сдерживания иностранной дезинформации.
Вархели подчеркнул, что после введения санкций ЕС против России товарооборот ЕС-Армения увеличился, но также увеличился и товарооборот Армения-Россия.
''Хотя мы приветствуем наши более интенсивные обмены с Арменией, исходя из географического положения страны, она также является одной из стран-партнеров, с которой мы намерены сотрудничать более тесно, чтобы предотвратить обход санкций'', - добавил еврокомиссар.
Он подчеркнул, что ЕС активнее вовлечен в содействие диалогу между Арменией и Азербайджаном, и личную заинтересованность в этом имеет председатель Европейского совета Шарль Мишель при помощи спецпредставителя Тойво Клаара.
Оливер Вархели отметил, что между Арменией и Азербайджаном существует много вопросов, требующих безотлагательного решения, одним из которых является препятствие передвижению по Лачинскому коридору, а трагический инцидент 5 марта (убийство 3 сотрудников полиции - ред.) показал, что ситуация в регионе является ''взрывоопасной''.
Еврокомиссар также упомянул о гражданской миссии ЕС в Армении, которая отслеживает ситуацию с безопасностью на местах и ​​докладывает о ней.
''Это еще один конкретный и важный элемент в усилиях Европейского Союза по поддержке мирного процесса между Арменией и Азербайджаном'', - заключил Вархели.