ՌԴ դեմ պատժամիջոցները Հայաստանից ապրանքների մատակարարումների ծավալի աճի պատճառ դարձան. Քերոբյան
Ռուսաստանի Դաշնության դեմ արևմտյան պատժամիջոցները Հայաստանից ապրանքների մատակարարումների ծավալի աճի պատճառ դարձան։ Ընդ որում, պետություններն ամբողջությամբ դադարեցրել են դոլարով և եվրոյով փոխադարձ հաշվարկը։ Այս մասին «Վեդոմոստիին» տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան
Նրա խոսքով` վճարման համար արժույթի ընտրությունը առևտրային գործընկերների համար մեծ խնդիր է դարձել ստեղծված պայմաններում։ Բանն այն է, որ երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու համար ռուսական ռուբլին այժմ չափազանց անկայուն է դոլարի և եվրոյի նկատմամբ, ուստի հայկական դրամն այժմ ավելի նախընտրելի է թվում։ Միևնույն ժամանակ, երկկողմ առևտրում օգտագործելու համար հայկական արժույթի ներուժը սահմանափակ է։
Փոխադարձ առևտրի հաշվարկներում ազգային արժույթի օգտագործման ընդլայնման մասին Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարները պայմանավորվել են 2022 թվականի ապրիլին։
Նախարարը նաև նշել է անցյալ տարվա արդյունքներով Հայաստանից Ռուսաստան մատակարարումների կտրուկ աճի մասին։ 2022 թվականին Հայաստանից ՌԴ արտահանումը 850 մլն դոլարից հասել է 2,5 մլրդ դոլարի։ Պատճառը ռուսական շուկայից արևմտյան ընկերությունների հեռանալն է, ինչը հայկական մատակարարներին թույլ է տվել ընդլայնել բիզնեսը Ռուսաստանում։

Армения и Россия полностью прекратили расчет в долларах и евро
Западные санкции против России обернулись ростом поставок товаров из Армении. При этом государства полностью прекратили взаимный расчет в долларах и евро, заявил министр экономики Армении Ваан Керобян в интервью "Ведомостям".
По его словам, выбор валюты для оплаты стал для торговых партнеров большой проблемой в сложившихся условиях. Дело в том, что российский рубль сейчас слишком волатилен по отношению к доллару и евро для заключения долгосрочных контрактов, поэтому армянский драм сейчас выглядит более предпочтительным. В то же время потенциал армянской валюты для использования в двусторонней торговле ограничен.
О расширении использования нацвалют при расчетах в рамках взаимной торговли руководители Армении и России договорились в апреле 2022 года.
Министр также указал на четырехкратный рост поставок из Армении в Россию по итогам прошлого года. В 2022 году экспорт из Армении в РФ вырос с 850 млн до 2,5 млрд в долларовом эквиваленте. Причина - уход западных компаний с российского рынка, что позволило армянским поставщикам расширить бизнес в России, передает Sputnik Армения