Ցեղասպան քաղաքականություն այսօր նաև տարվում է թե´ Արցախի, թե´ Հայաստանի նկատմամբ. Արման Թաթոյան
Ցեղասպան քաղաքականություն այսօր նաև տարվում է թե´ Արցախի, թե´ Հայաստանի նկատմամբ: Այն նաև ֆաշիզմի քաղաքականություն է: Այս մասին իր ֆեյսբուքան էջում գրել է «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Աուշվիցի համակենտրոնացման ճամբարն անվանում են նաև մահվան ճամբար։
2-րդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի ժամանակ ճամբարարային համակարգը եղել է բարդ` համակենտորանցման, աշխատանքային և մահվան ճամբարներ: Այստեղ դաժանաբար խոշտանգվել ու սպանվել են միլիոնավոր մարդիկ (գազի խցեր, մարմինների համար վառարաններ և այլն):
Հետազոտություններն ակնհայտ ցույց են տալիս, որ այդ մեթոդններից շատերը Օսմանյան կայսրությունը գործի է դրել 20-րդ դարի Հայոց ցեղասպանության ժամանակ (զանգվածային վտարումներ կամ զանգվածային սպանություններ և այլն):
Ցեղասպան քաղաքականություն այսօր նաև տարվում է թե´ Արցախի, թե´ Հայաստանի նկատմամբ: Այն նաև ֆաշիզմի քաղաքականություն է:
Այսպիսի վայրագություններ թույլ չտալու համար անհրաժեշտ է արդյունավետ կանխարգելում, այդ թվում` միջազգային հասցեական գնահատականներ, մեղավորների պատասխանատվություն ու պատիժ: Անպատժելիությունը բերում է ավելի դաժան հանցանքների: Սա, ցավոք, մենք տեսել ենք 2016թ. ապրիլյան, 2020թ. 44-օրյա ու 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ի պատերազմների ժամանակ, տեսնում ենք նաև հիմա, երբ Արցախը շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ՝ ադրբեջանական շարունակվող ցեղասպան քաղաքականության պայմաններում»:

Геноцидальная политика проводится и сегодня как в отношении Арцаха, так и Армении: Татоян
Геноцидальная политика проводится и сегодня как в отношении Арцаха, так и Армении. Это также политика фашизма.Как сообщает NEWS.am об этом написал на своей странице в Facebook экс-омбудсмен Армении, директор Центра права и справедливости Фонда ''Татоян'' Арман Татоян.
''Концентрационный лагерь Освенцима также называют лагерем смерти.
Во время Второй мировой войны и Холокоста система лагерей была сложной - концентрационные лагеря, трудовые лагеря и лагеря смерти. Здесь были зверски замучены и убиты миллионы людей.
Исследования показывают, что многие из этих методов использовались Османской империей во время Геноцида армян 20-го века.
Геноцидальная политика проводится и сегодня как в отношении Арцаха, так и Армении. Это также политика фашизма.
Для предотвращения подобных зверств необходимы эффективные превентивные меры, в том числе адресные международные оценки, привлечение к ответственности и наказание виновных. Безнаказанность приводит к более жестоким преступлениям. К сожалению, мы это видели в апреле 2016 году, в ходе 44-дневной войны 2020 г. и в сентябре 2022 г. Мы это видим и сейчас, когда Арцах продолжает оставаться в блокаде, в условиях продолжающейся геноцидальной политики Азербайджана''.