ԱԳՆ-ն աշխատում է Ադրբեջանի կողմից Հաագայի դատարանի որոշումը չկատարելու հարցը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում բարձրացնելու ուղղությամբ
Լաչինի միջանցքն արգելափակելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելու հարցը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում բարձրացնելու առնվազն 2 տրամաբանություն կա, և Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունն աշխատում է այդ ուղղությամբ: Արմենպրես-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվեց՝ արդյոք հնարավոր համարո՞ւմ է, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը, դիտարկելով Հաագայի դատարանի որոշումը, որպես պարտադիր կատարման ենթակա ակտ, կիրառի ՄԱԿ կանոնադրության 7-րդ գլխով սահմանված սանկցիաները, հարկադրանքի միջոցները կամ առնվազն սկսի այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել, և, թե արդյոք Հայաստանն այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկում է:
Կիրակոսյանը վերահաստատեց՝ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումն իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունի՝ համաձայն ՄԱԿ-ի և դատարանի կանոնադրության․ այն Ադրբեջանի կողմից ենթակա է պարտադիր կատարման: «Մենք, ցավոք, առերեսվում ենք իրականության հետ, որ Ադրբեջանն առհասարակ անտեսում է որոշումը, ոչ միայն անտեսում է, այլ ամենաբարձր պաշտոնական մակարդակից մինչև ցածր պաշտոնական մակարդակներում փորձում է նաև աղավաղել որոշման բովանդակությունը: Դա նաև վերջերս արտահայտվել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի նամակում, որն ուղղված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, որին, ի պատասխան, նամակ ներկայացվել է նաև մեր նախարարի կողմից»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 94-րդ հոդվածը որոշակի նեղ ձևակերպում է տալիս, վերաբերում է վճիռներին: Բայց հոդվածի կիրառման պրակտիկան մի քիչ ավելի լայն է: Եվ եղել են փորձեր՝ դատարանի միջանկյալ որոշումները կամ ժամանակավոր միջոց կիրառելու որոշումները ներկայացնել Անվտանգության խորհուրդ: Ցավոք, այդ դեպքերը շատ հաջողությամբ չեն պսակվել: Դեպքերը վերաբերել են մշտական անդամին: Եվ մշտական անդամը, որպես կանոն, կիրառել է վետոյի իրավասությունը, և ԱԽ-ում հարցը վերջնական քննարկման չի արժանացել:
«Սակայն մեր պարագայում, կարծում եմ, անհրաժեշտ է այդ ուղղությամբ աշխատել: Ես գիտեմ,որ ԱԳ նախարարության գործընկերներն արդեն աշխատում են այդ ուղղությամբ: Շատ կարևոր է, որ Անվտանգության խորհրդում հարցը բերվի օրակարգ: Եվ պետք է հնարավորինս օգտագործելով բոլոր դիվանագիտական խողովակները՝ այդ ուղղությամբ աշխատանք տարվի հարցի բարենպաստ քննարկում ապահովելու համար»,-ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
Նա նաև ներկայացրեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման հարցը ԱԽ օրակարգ բերելը երկու տեսանկյուն ունի: Առաջինը ֆորմալ տեսանկյուն է. կա կանոնադրության 94-րդ հոդվածը, որը նման լիազորություն տալիս է ԱԽ-ին: Երկրորդ տրամաբանությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրության 7-րդ գլուխն է՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման լիազորությամբ օժտված լինելը:
«Գաղափարը նրանում է, որ այս որոշման չկատարումն ամեն դեպքում ստեղծում է ռիսկեր միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար: Այսինքն՝ մենք առնվազն 2 տրամաբանությամբ հարցն ԱԽ-ում բարձրացնելու հնարավորություն ունենք: Ակնհայտ է, որ դատարանի որոշման չկատարումը, այսինքն՝ շրջափակումը շարունակելն առաջացնում է լրջագույն ռիսկեր միջազգային անվտանգության համար»,-նշեց Կիրակոսյանը:

МИД Армении в Совете Безопасности ООН ведет работу по вопросу невыполнения Азербайджаном решения Гаагского суда
Есть 2 обоснования постановки вопроса о невыполнении Азербайджаном решения Международного суда о разблокировании Лачинского коридора в Совете Безопасности ООН, и МИД Армении работает в этом направлении. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам заявил представитель РА по международным правовым вопросам Егише Киракосян, отвечая на вопрос секретаря фракции ''Айастан'' Арцвика Минасяна.
Арцвик Минасян задал вопрос, считает ли он возможным, что Совет Безопасности ООН, рассматривая решение Гаагского суда как действие, подлежащее обязательному выполнению, применит санкции и меры принуждения, определенные главой 7 Устава ООН, или, по крайней мере, начнет какие-то шаги в этом направлении, и что делает Армения в этом направлении.
Егише Киракосян подтвердил, что решение Международного суда ООН о разблокировании Лачинского коридора является юридически обязывающим согласно Уставу ООН. Оно подлежит обязательному выполнению. ''К сожалению, мы сталкиваемся с реальностью, что Азербайджан игнорирует это решение, и не только игнорирует его, но и пытается исказить содержание решения на самом высоком и низком официальных уровнях. Это недавно было выражено и в письме министра иностранных дел Азербайджана на имя Генерального секретаря ООН.
Он подчеркнул, что статья 94 Устава ООН дает определенную формулировку и касается судебных решений. Но практика применения статьи немного шире. И бывали случаи передачи промежуточных судебных решений в Совет Безопасности. К сожалению, эти дела не стали очень успешными. Случаи касались постоянных членов. И постоянный член, как правило, использовал свое право вето, и следовательно, вопрос не обсуждался в СБ.
''Однако в нашем случае я считаю необходимым работать в этом направлении. Я знаю, что коллеги из Министерства иностранных дел уже работают в этом направлении. Очень важно, чтобы этот вопрос был включен в повестку Совета Безопасности. И необходимо максимально использовать все дипломатические каналы для работы в этом направлении, чтобы обеспечить благоприятное обсуждение вопроса'', - сказал представитель РА по международно-правовым вопросам.
Он сообщил, что вынесение вопроса о решении Международного Суда в повестку дня СБ имеет два обоснования. Первое – формальное. Есть статья 94 Устава, которая наделяет СБ такими полномочиями. Вторым обоснованием является глава 7 Устава ООН, наделенная полномочиями обеспечивать международный мир и безопасность.
''Идея в том, что невыполнение этого решения в любом случае создает риски для международного мира и безопасности. Другими словами, у нас есть возможность поднять вопрос в Совете Безопасности как минимум с двумя обоснованиями. Очевидно, что невыполнение решения суда, то есть продолжение блокады, вызывает самые серьезные риски для международной безопасности'', - подчеркнул Егише Киракосян.