Ավստրալիան նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի նկատմամբ
Ավստրալիայի կառավարությունը հայտարարել է Իրանի 27 քաղաքացիների և 15 կազմակերպությունների նկատմամբ պատժամիջոցների նոր փաթեթի մասին: Կանբերայում պնդում են, որ պատժամիջոցների ենթարկված ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք կապված են Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ: Այդ մասին այսօր ТАСС-ին հայտնել են Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարարությունում (ՆԳՆ)։
Գերատեսչության տվյալներով՝ սև ցուցակում ներառվել են 13 քաղաքացիներ և մեկ կազմակերպություն, որոնք, ենթադրաբար,  «կապված են ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի հետ»։
«Ավստրալիան լրացուցիչ պատժամիջոցներ է սահմանում Իրանի քաղաքացիների և մեկ կազմակերպության նկատմամբ, որոնք մասնակցում են անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությանը և Ռուսաստանին դրանց մատակարարմանը. ԱԹՍ-ներն օգտագործվում են Ուկրաինայի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար», - նշել  են ՆԳՆ-ում։
Այնտեղ մանրամասնել են, որ սահմանափակող միջոցների գործողության ներքո են հայտնվել Paravar Pars և Qods Aviation Industries ընկերությունների ղեկավարները, ինչպես նաև Safiran Airport Services ձեռնարկությունը, որն, Ավստրալիայի կառավարության կարծիքով, իրանական անօդաչու սարքեր Է ուղարկում Ռուսաստանի Դաշնություն։ Բացի դրանից, Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ առանձին պատժամիջոցներ կսահմանվեն ևս 14 քաղաքացիների և 14 կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք, Կանբերայի կարծիքով, առնչություն ունեն Իրանում մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների հետ:
Սև ցուցակում ընդգրկված ֆիզիկական անձանց թվում կան պաշտոնյաներ, ուժայիններ, դատական ​​և քրեակատարողական համակարգերի աշխատակիցներ։ Իրավաբանական անձանց ցանկում ներառվել են ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ֆինանսավորման հետ կապված կառույցներ։
Պատժամիջոցների ցուցակում նշված անձանց մուտքը երկիր կարգելվի, իսկ նրանց բանկային հաշիվները հայտնաբերման դեպքում կսառեցվեն։ Իրանում բողոքի ակցիաներից հետո Ավստրալիան պատժամիջոցների ցանկում է ներառել տասնյակ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, այդ թվում՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի զինծառայողների: Բացի դրանց, հակառուսական պատժամիջոցների գործողության ներքո են հայտնվել Shahed Aviation Industries, Paravar Pars և Qods Aviation Industries ընկերությունները, որոնք արտադրում են անօդաչու թռչող սարքեր և դրանց համալրող մասեր:

Австралия ввела санкции против 27 иранских граждан и 15 организаций
Австралийский МИД сообщил о введении новых санкций в отношении иранских 13 физических лиц и одной организации, передает ТАСС.
Австралия вводит "дополнительные целевые финансовые санкции и запреты на поездки в отношении 13 иранских физических лиц и целевые финансовые санкции в отношении одной организации, (...) участвующих в производстве и поставке беспилотников в Россию", говорится в сообщении.
"Этот список демонстрирует, что будут последствия для тех, кто оказывает материальную поддержку России", - отметили во внешнеполитическом ведомстве.
Кроме того, правительство Австралии наложило финансовые ограничения и запрет на поездки в отношении еще 14 физлиц, а также экономические санкции в отношении 14 организаций, ответственных, по мнению Канберры, за нарушения прав человека в Иране.
Уточняется, что "объектами санкций также являются высокопоставленные сотрудники правоохранительных органов, политические и военные деятели, в том числе из корпуса стражей исламской революции, причастные к жестокому подавлению протестов".
В феврале США ввели санкции против восьми граждан Ирана, занимающих руководящие должности на предприятии Paravar Pars, которое производит беспилотники Помимо США такие же меры против иранских бизнесменов и предприятий применили ЕС и Великобритания - за разработку и предполагаемую поставку беспилотников России.
Москва и Тегеран неоднократно отвергали бездоказательные утверждения Запада о якобы совершенных поставках в РФ иранских беспилотников.