Ադրբեջանը տորպեդահարում է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատման ջանքերը. Միրզոյան
«Մենք պատրաստ ենք բոլոր ջանքերը գործադրել մեր երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության խորացման և ամրապնդման համար»,-ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Մոսկվայում Սերգեյ լավրովի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է Panorama-ն:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, Ա. Միրզոյանը նշել է. «Ցավոք, իրավիճակն ավելի է սրվում ամենաբարձր մակարդակով Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության և ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլև նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ շարունակվող ադրբեջանական կողմի ռազմական սադրանքների պատճառով»։
Նա ասաց, որ խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղին էներգառեսուրսների մատակարարման խափանումները, Բաքվի մոտիվացիաների առումով բաց հարցեր չեն թողնում:
«Սա Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների իրականացում է։ Այս ֆոնին ընդգծվում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման և Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հրամայականը՝ համաձայն Եռակողմ հայտարարության մեջ ամրագրված պարտավորություններին և 2023 թվականը փետրվարի 22-ին Ադրբեջանի դեմ Արդարադատության միջազգային դատարանի ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումների»,-պարզաբանեց ԱԳ նախարարը։
Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ոչ մի կետ չկա, որը Ադրբեջանը խախտած չլինի, մասնավորապես՝ հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումը, Հայաստանի տարածքների օկուպացումը, Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակումը, հայ ռազմագերիների պահելը, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը խոչընդոտելը։
«Ադրբեջանական կողմը տորպեդահարում է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը։ Ասվածի համատեքստում կցանկանայի ընդգծել Հայաստանի դաշնակիցների և գործընկերների ակտիվ քայլերի կարևորությունը Ադրբեջանի՝ պարտավորությունները կատարման և ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի կիրառման պրակտիկայի դադարեցման հարցում»,-հավելեց նա։

Азербайджанская сторона торпедирует усилия по установлению долгосрочного мира и стабильности в регионе: Мирзоян
''Готовы прилагать все усилия по углублению и наращиванию взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами'', – заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на встрече с главой российского внешнеполитического ведомства в Москве, передает Панорама.
Обратившись к ситуации в регионе, А. Мирзоян отметил: ''К общему сожалению, ситуация ещё больше нагнетается агрессивной риторикой Азербайджана на высшем уровне и продолжающимися военными провокациями азербайджанской стороны, не только против Нагорного Карабаха, но и к суверенной территории Республики Армения''.
По его словам, блокировка Лачинского коридора, в нарушение обязательств, взятых Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, а также целенаправленные перебои в подаче энергоресурсов Нагорного Карабаха не оставляют вопросов о мотивах официального Баку.
''Это осуществление этнических чисток в Нагорном Карабахе. На этом фоне выделяется императивность выполнения достигнутых договоренностей и разблокирование Лачинского коридора в строгом соответствии с обязательствами, закрепленными в Трехстороннем заявлении, и реализации решений международного суда о применении временных мер против Азербайджана от 22 февраля 2023 года'', – пояснил глава МИД.
Он подчеркнул, что нет ни одного пункта Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который Азербайджан не нарушил, в частности, систематическое нарушение режима прекращения огня, оккупация территорий Армении, незаконная блокировка Лачинского коридора, удерживание армянских военнопленных, препятствование открытию региональных коммуникаций.
''Азербайджанская сторона торпедирует усилия по установлению долгосрочного мира и стабильности в регионе. В этом контексте хотел бы отметить важность активных шагов союзников и партнеров Армении для выполнения Азербайджаном своих обязательств и прекращения практики применения силы или угрозы применения силы'', – добавил он.