ԵԽԽՎ հանձնաժողովը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ոչ իրավաչափ և ապօրինի արգելափակումը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովը հայտարարություն է ընդունել Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ, հայտնում է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ հրապարակելով հայտարարության տեքստը, հաղորդում է Armradio.am-ը։
ԵԽԽՎ Իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովի հայտարարության ամբողջական տեքստը` ստորև․
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական և մարդու իրավունքների հարցերի հանձնաժողովը մեծապես անհանգստացած է Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակման հետևանքով առաջացող հումանիտար ճգնաժամով։
Լաչինի միջանցքը Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհն է:
Հանձնաժողովը լիովին սատարում է խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի մոնիտորինգի գծով համազեկուցողների 2023 թվականի փետրվարի 24-ի հայտարարությունը, որը կոչ է անում «անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել» և «անհապաղ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ոչ իրավաչափ և ապօրինի արգելափակումը»։
Հանձնաժողովը նաև կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ կատարել 2023 թվականի փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի և 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից իրենց ուղղված միջոցները, որոնց որոշումներում նշվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած Ադրբեջանի պարտավորությունը՝ «Երաշխավորելու է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով շարժվող անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգությունը» (Եռակողմ հայտարարություն. հոդված 6):
Հանձնաժողովը նաև վկայակոչում է նույն հարցով Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված այլ միջազգային հայտարարություններ՝ այդ թվում․
— Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Հայաստանի և Արբեջանի մոնիտորինգի գծով չորս համազեկուցողների 2022թ․ դեկտեմբերի 16-ի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ նշվում է, որ «Միջանցքի երկայնքով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը պետք է շտապ վերականգնվի։ Մենք կոչ ենք անում 2020թ․ նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ», և
— Եվրոպական խորհրդարանի 2023թ․ հունվարի 19-ի բանաձևը Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ»:

Комиссия ПАСЕ призывает к немедленному прекращению неправомерной и незаконной блокады Лачинского коридора
Комитет по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы принял заявление в связи с блокировкой Лачинского коридора. Как передает Armradio.am, об этом сообщает постоянный член делегации НС РА в ПАСЕ Владимир Варданян, публикуя текст заявления.
Полный текст заявления Комитета ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека приведен ниже:
"Комитет по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы глубоко обеспокоен гуманитарным кризисом, возникшим в результате продолжающейся блокады Лачинского коридора.
Лачинский коридор – это путь жизни, связывающий народ Нагорного Карабаха с Арменией.
Комиссия полностью поддерживает заявление содокладчиков Парламентской ассамблеи по мониторингу Армении от 24 февраля 2023 года, в котором содержится призыв к «немедленным действиям» и «немедленному прекращению неправомерной и незаконной блокады Лачинского коридора».
Комиссия также призывает власти Азербайджана немедленно осуществить меры, направленные им Международным судом ООН от 22 февраля 2023 года и Европейским судом по правам человека от 21 декабря 2022 года, решения которых свидетельствовали о приверженности Азербайджана трехсторонней декларации, подписаннаой 9 ноября 2020 г. "Обеспечение безопасности лиц, транспортных средств и грузов, движущихся в обоих направлениях через Лачинский коридор" (Трехсторонняя декларация: статья 6).
Комиссия также ссылается на другие международные заявления, адресованные властям Азербайджана по тому же вопросу, в том числе:
- Совместное заявление четырех содокладчиков по мониторингу Армении и Азербайджана Парламентской ассамблеи Совета Европы от 16 декабря 2022., в котором говорится, что "Свобода и безопасность передвижения людей и грузов по коридору должны быть срочно восстановлены. Мы призываем все стороны трехстороннего заявления от 9-10 ноября 2020 г. немедленно принять необходимые меры", и
- Резолюция Европарламента от 19 января 2023 г. о гуманитарных последствиях блокады Нагорного Карабаха".