Ներկայացուցիչների պալատի շուրջ 7 տասնյակ անդամներ կոչ են արել դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի 69 անդամներ՝ երկու կուսակցություններից, հերթական անգամ հանդես են եկել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը դադարեցնելու և Արցախին ու Հայաստանին 150 միլիոն դոլարի օգնություն ուղարկելու կոչով: Այս մասին հաղորդում է Արմենպրես-ը՝ վկայակոչելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունը:
Նախաձեռնությունը ղեկավարում է Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը:
Ներկայացուցիչների պալատի անդամները նամակ են հղել Պետական արտաքին գործառնությունների գծով հատկացումների ենթահանձնաժողովի նախագահ Մարիո Դիաս Բալարտին և ենթահանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Բարբարա Լիին, որոնք արդեն սկսել են 2024 ֆինանսական տարվա արտաքին օգնության մասին օրինագծի՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի տարբերակի մշակումը:
«ԱՄՆ-ի շարունակական ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին իրենից ներկայացնում է «անցաթուղթ» ադրբեջանական ագրեսիայի համար, կանաչ լույս ադրբեջանական էսկալացիայի համար: Դա պետք է դադարեր նախագահ Բայդենի պաշտոնավարության հենց առաջին օրը. նա պաշտոնը ստանձնեց՝ որպես Ալիևին զինելու և օգնելու սուր քննադատ: Բայց եթե մեր նախագահը չանի այն, ինչի ճիշտ է, ապա Կոնգրեսը պետք է գործի», - ասել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի տնօրեն Արամ Համփարյանը։

Почти 70 членов Палаты представителей Конгресса США призвали прекратить военную помощь Азербайджану
69 членов Палаты представителей Конгресса США от обеих партий в очередной раз выступили с призывом прекратить военную помощь Азербайджану и направить в Арцах и Армению помощь в размере $ 150 миллионов. Арменпресс сообщает об этом, со ссылкой на сообщение, распространенное Комитетом ''Ай Дата'' Америки.
Инициативу возглавил Фрэнк Паллоне, основатель и сопредседатель армянской комиссии Конгресса.
Члены Палаты представителей направили письмо председателю подкомитета по ассигнованиям на зарубежные операции Марио Диас-Баларту и члену подкомитета Барбаре Ли, которые уже приступили к разработке версии законопроекта о помощи иностранным государствам на 2024 год для Палаты представителей США.
''Постоянная военная помощь США Азербайджану является ''пропуском'' азербайджанской агрессии, зеленым светом Азербайджана на эскалацию. Это должно было прекратиться в первый же день президентства Байдена. Он вступил на должность как резкий критик вооружения и помощи Алиеву. Но если наш президент не делает этого, было бы правильно, чтобы действовал Конгресс'', - заметил Арам Ампарян, директор Комитета ''Ай Дата'' Америки.