Բողոքի ակցիաներ Իսրայելում. ի՞նչ է տեղի ունենում
Իսրայելում շարունակվում են երկրի պատմության մեջ ամենաբազմամարդ բողոքի ակցիաներն ուղղված դատական համակարգում բարեփոխումներ  անելու իշխանությունների մտադրության դեմ, որի մասին Իսրայելի իշխանությունները հայտարարեցին 2022 թվականի դեկտեմբերին:
Մասնավորապես, Բենյամին Նեթանյահուի կառավարության առաջարկած բարեփոխումները խորհրդարանին թույլ են տալու վերահսկել Գերագույն դատարանի դատավորների ընտրությունը, իսկ Գերագույն դատարանի լիազորությունները սահմանափակվելու են, դատարանը զրկվելու կառավարության որոշումները չեղարկելու հնարավորությունից:
Ցուցարարների կարծիքով՝ սա նշանակելու է երկրում լիբերալ ժողովրդավարական համակարգի ոչնչացում և անցում բռնապետության, իսկ իշխանություններն էլ պնդում են, որ բարեփոխումները հավասարակշռություն են մտցնելու իշխանության ճյուղերի միջև և ցույցերի նպատակը Նեթանյահուին պաշտոնից հեռացնել է:
Այս շաբաթ Իսրայելի խորհրդարանական մեծամասնությունն ընդունեց օրենքը, որով սահմանափակվեցին իրավիճակները, որոնց ժամանակ վարչապետը կարող է հեռացվել իր պաշտոնից: Նեթանյահուն օրենիք ընդունումից հետո հայտարարեց, որ ամեն ինչ անել երկրում իրավիճակը կայունացնելու համար, քանի որ այժմ մանևրելու ավելի մեծ տարածություն է ստացել, սակայն Իսրայելի Գլխավոր դատախազը հայտարարեց, որ այլևս Նեթանյահուի մասնակցությունը դատական բարեփոխումների գործընթացին հակաօրինական է, քանի որ այն առաջացնում է շահերի բախում:
Հիշեցնենք, որ Նեթանյահուի նկատմամբ երեք քրեական գործ է հարուցված՝ կոռուպցիայի մեղադրանքով: Իսրայելական հասարակության մի ստված մաս համոզված է, որ Նեթանյահուն փորձում է օգտագործել պաշտոնը քրեական հետապնդումից խուսափելու համար: Գլխավորապես սրանով էր պայմանավորված, որ երկրում երկար ժամանակ չէին կարողանում ձևավորել կայուն կառավարություն: 4 տարվա մեջ միայն 5-րդ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում Նեթանյահուին երկրի անվտանգային մարտահրավերների սրվելու ֆոնին հաջողվեց կառավարություն ձևավորել: Սակայն քաղաքական ճգնաժամը հարթել դեռևս չի հաջողվում: Ավելին, վերջին ամիսների ընթացող ցույցերը կարող են հանգեցնել նրան, որ Իսրայելի պատմության մեջ ամենամեծ քաղաքական ճգնաժամը վերածվի սահմանադրականի, քանի որ և՛ ցուցարարները, և՛ իշխանությունները բավականին վճռական են տրամադրված դատաիրավական բերափոխումների իրականացման վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումներում:
Իսրայելում ներքաղաքական խնդիրների նման սրությունը ուղղակի ազդեցություն կարող է ունենալ ողջ տարածաշրջանի վրա:

Крупнейшие протесты Израиля: что происходит?
В Израиле продолжаются крупнейшие в истории страны акции протеста против намерения властей реформировать судебную систему, о чем власти Израиля заявили в декабре 2022 года. В частности, реформы, предложенные правительством Биньямина Нетаньяху, позволят парламенту контролировать выбор судей Верховного суда, а полномочия Верховного суда будут ограничены, суд будет лишен возможности отменять решения правительства.
По мнению протестующих, это будет означать разрушение либерально-демократической системы в стране и переход к диктатуре, при этом власти заявляют, что реформы введут баланс между ветвями власти, а цель демонстраций - свержение Нетаньяху.
На этой неделе парламентское большинство Израиля приняло закон, ограничивающий ситуации, в которых премьер-министр может быть отстранен от должности. Нетаньяху заявил после принятия закона, что сделает все, чтобы стабилизировать ситуацию в стране, так как теперь у него больше пространства для маневра, но генеральный прокурор Израиля заявил, что дальнейшее участие Нетаньяху в процессе судебной реформы является незаконным, поскольку это вызвало конфликт интересов.
Напомним, против Нетаньяху возбуждено три уголовных дела по обвинению в коррупции. Часть израильского общества убеждена, что Нетаньяху пытается использовать свою должность, чтобы избежать судебного преследования. В основном с этим было связано, что в  стране долгое время не могли сформировать стабильное правительство. Лишь на 5-ых внеочередных парламентских выборах за 4 года Нетаньяху удалось сформировать правительство на фоне обостряющихся вызовов безопасности страны. Однако политический кризис до сих пор не разрешен.
Более того, протесты последних месяцев могут превратить крупнейший политический кризис в истории Израиля в конституционный, поскольку и протестующие, и власти достаточно решительны в своих позициях по реализации судебных реформ.