Մենք մարտական պատրաստվածության վրա ավելի շատ զենք ենք օգտագործել, քան իրենք ձեռք են բերել. Սերժ Սարգսյան
Մենք մարտական պատրաստության ուղղությամբ ավելի շատ զինամթերք ենք օգտագործել, քան ՀՀ ներկայիս կառավարությունը ձեռք է բերել այդ երկու տարիների ընթացքում։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 24-ին, Սամվել Ֆարմանյանի գրքի շնորհանդեսից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե ՀՀ նախկին իշխանությունները զենք գրեթե ձեռք չեն բերել, փոխանցում է News.am-ը:
«Իհարկե լկտի սուտ է, եւ ընդհանրապես պետք է ասեմ, որ Հայաստանի ներկա կառավարիչների ուժեղ կողմը ամոթ չունենալն է։ Նրանք կարող են առանց ամոթի մի նշույլի նայել դիմացինի աչքերի մեջ եւ ստել։ Իմ կարծիքով՝ նրանք ընդամենը երկու ճշմարտություն են ասել. առաջինն այն էր, որ ասացին՝ իրենք իրենց գժի տեղ կդնեն եւ Մադրիդյան սկզբունքները վարի կտան եւ այդ մոտեցումներով չեն առաջնորդվի, ինչը արեցին, երկրորդը, որ պատերազմի առաջին օրը նրանք հայտարարեցին, որ ինչ էլ լինի իրենք իրենց պարտված չեն համարի։ Այդ երկու հայտարարությունները տեսաք՝ ինչ արհավիրքներ բերեցին մեր երկրին։
Իր նշած տարիներին մենք երեւի թե մարտական պատրաստության վրա ավելի շատ զինամթերք ենք օգտագործել, քան իրենց ձեռք են բերել այդ երկու տարիների ընթացքում։ Մենք ունեինք միակը տարածաշրջանում S-300 դիվիզիոններ, մեծ հեռահարության հրթիռներ, ձեռք էինք բերել հարյուրից ավելի ծանր զրահատեխնիկա, ժամանակակից հարյուրավոր հակաօդային պաշտպանության միջոցներ, տասնյակ հազարներով մեծ տրամաչափի զինամթերքներ, հարյուր միլիոնից ավելի միայն հրազենային զինամթերք ենք ձեռք բերել, չեմ խոսում «Իսկանդերի» կամ այլ հզոր զենքերի մասին։ Իսկ իրենք ի՞նչ են ձեռք բերել՝ 3 ինքնաթիռ, որոնք այդպես էլ օգուտ չտվեցին, մի քանի տասնյակ հին, այլեւս իր արժեքը կորցրած АКА-ներ. ուրիշ ի՞նչ են ձեռք բերել»,- ասաց երրորդ նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը շեշտեց, որ 2018-2020 թվականներին ավելի շատ գումարներ են հատկացվել պաշտպանության ոլորտին, բայց արդյո՞ք այդ հատկացված գումարները նպատակային են օգտագործվել, թե՞ մսխվել են. «Այո, փոքր հնարավորություններ ունեինք գնումներ կատարելու, բայց մեզ նաեւ մեծ հնարավորություններ ունեինք, եւ դրանք մինչեւ վերջ օգտագործել ենք՝ ռազմատեխնիկական աջակցություն ստանալու համար»։

Не раскрывая слишком многого, скажу, что в упомянутые им годы мы израсходовали на боевой подготовке больше боеприпасов, чем они приобрели за те два года. Об этом в беседе с журналистами заявил третий президент Армении Серж Саргсян, отвечая на слова Пашиняна о том, что после 2018 года Армения закупила больше оружия и боеприпасов, чем за предыдущие десять лет, передает News.am
''Это наглая ложь. Самая сильная сторона нынешних управленцев  Армении – отсутствие у них стыда. Они без тени стыда могут смотреть другому человеку в глаза и лгать. Мне нечего добавить в этом плане. Они сделали два заявления, которыми и руководствовались. Во-первых, они заявили, мол, будут ''косить под дурачка'' и сорвут мадридские принципы, что они и сделали. И второе – в день войны заявили: что бы ни случилось, не будут считать себя побежденными. Мы увидели, какие бедствия эти два заявления принесли нашей стране''.
Серж Саргсян, касаясь заявлений о вооружениях, отметил: ''Не раскрывая слишком многого, скажу, что в упомянутые им годы мы израсходовали на боевой подготовке больше боеприпасов, чем они приобрели за те два года. Хочу напомнить тем, кто либо не в курсе, либо страдает потерей памяти. На тот момент у нас были дивизионы С-300, причем у единственных в регионе. У нас были ракеты большой дальности, за этот период мы приобрели только более 100 единиц тяжелой бронетехники, сотни современных средств ПВО, десятки тысяч боеприпасов крупного калибра, более 100 миллионов единиц одного только огнестрельного оружия, не говоря уже об ''Искандерах'' и о другом мощном оружии. А что они закупили? 3 самолета, которые так и не принесли никакой пользы?''