ՌԴ ԱԽ քարտուղարն ԱՄՆ-ին անվանել է «չեմպիոն» աշխարհում սանձազերծված պատերազմների թվով
Միացյալ Նահանգները դարձել է աշխարհի չեմպիոն այլ երկրներում սանձազերծված և ինքնիշխանությունները ոտնահարված պատերազմների քանակով։ Այս մասին «Российская газета»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը։
«Տեղին ու անտեղի Ժողովրդավարական կարգախոսներ հռչակելով՝ իրականում Վաշինգտոնը վաղուց արդեն չեմպիոն է դարձել պետությունների ինքնիշխանության խախտման, սանձազերծված պատերազմների ու հակամարտությունների թվի, այլ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ կոպիտ ու անօրինական որսի առումով»,-ասել է նա:
Պատրուշևը նաև ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ԱՄՆ-ում կորպորացիաները ձևավորում են արտաքին քաղաքականություն, ձգտում են պահպանել միջազգային գերիշխանությունը, լարվածության օջախներ ստեղծել ամբողջ աշխարհում՝ տարբեր պայմանագրերով իրենց միլիարդավոր եկամուտների համար, որոնց երևակայական թափանցիկությունը իրենք են վերահսկում:
«Եթե ԱՄՆ-ն իսկապես որոշի գնալ դեպի ժողովրդավարություն և դադարել նվաստացնել իր դաշնակից վասալներին, մենք դա միայն կողջունենք»,- եզրափակել է նա։

Секретарь Совбеза Патрушев назвал США чемпионом по числу развязанных в мире войн
США стали мировым чемпионом по числу развязанных войн и нарушенных суверенитетов в других странах. Об этом секретарь Совбеза РФ Николай Патрушев заявил в интервью "Российской газете".
"К месту и не к месту провозглашая демократические лозунги, на деле Вашингтон давно уже стал чемпионом по нарушению суверенитета государств, по числу развязанных войн и конфликтов, грубой и незаконной охоте на граждан других стран", - сказал он.
Патрушев также обратил внимание на то, что в США корпорации формируют внешнюю политику, стремятся сохранить международное доминирование, создать очаги напряженности по всему миру для своих миллиардных заработков на различных контрактах, мнимую прозрачность которых сами же контролируют.
"Если США действительно решат двигаться в сторону демократии и перестанут унижать своих союзников - вассалов, мы это будем только приветствовать", - заключил он.