Ֆրանսիայում սկսվել է կորոնավիրուսի նոր ալիք
Ֆրանսիայում դիտվում է կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպքերի աճ. համաճարակաբանները համարում են, որ սա COVID-19-ի տասներորդ ալիքն է։ Այդ մասին տեղեկացնում է Արմենպրես-ը:
BFM TV հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հիվանդացության ընդհանուր մակարդակը վերջին շաբաթվա ընթացքում բարձրացել է 26%-ով:
Կորոնավիրուսով հիվանդների համար անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունքներում 20%-ով, իսկ վերակենդանացման բաժանմունքում՝ 15%-ով ավելի շատ դեպքեր են գրանցվել, քան մեկ շաբաթ առաջ։
Ժնևի Գլոբալ առողջության ինստիտուտի տնօրեն Անտուան Ֆլաոն իր հերթին հեռուստաալիքին հայտնել է, որ կորոնավիրուսի տարածումը, հավանաբար, վերաբերել է ոչ միայն Ֆրանսիային, այլև, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայի երկրներին։
Նշվում է, որ վիրուսի վերարտադրության գործակիցը կազմում է 1,2։ Վերարտադրման R ինդեքսը ցուցիչ է, որը որոշում է այն մարդկանց թիվը, որոնց կարող է վարակել մեկ հիվանդը: Ֆրանսիայում COVID-19-ի հետ կապված իրադրության վատթարացումը տեղի է ունենում կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ լայնամասշտաբ բողոքի ցույցերի ֆոնին:
Worldometer վիճակագրական կայքի տվյալներով՝ Ֆրանսիայում կորոնավիրուսի տարածման ողջ ժամանակաշրջանում գրանցվել է հիվանդացության ավելի քան 39,7 միլիոն դեպք, մահացել է ավելի քան 165 հազար մարդ։ Կայքի տվյալներով՝ ներկայում հիվանդ է երկրի 119,6 հազար բնակիչ։

Во Франции зафиксировали новую волну коронавируса
Во Франции наблюдается рост случаев заражения коронавирусом, эпидемиологи считают это десятой волной COVID-19, передает в понедельник BFM TV.
По данным телеканала, общий уровень заболеваемости повысился за прошедшую неделю на 26%, в отделения неотложной помощи с коронавирусом стали поступать на 20% больше заболевших, а в реанимацию - на 15% больше, чем неделей ранее, сообщает INTERFAX.RU.
Директор Института глобального здоровья в Женеве Антуан Флао в свою очередь заявил телеканалу, что распространение коронавируса, вероятно, затронуло не только Францию, но и страны Европы в целом.
Отмечается, что коэффициент репродукции вируса составляет 1,2. Индекс репродукции R - показатель, определяющий число людей, которых может инфицировать один больной.
Ситуация с COVID-19 во Франции происходит на фоне протестов и неспокойных настроений общественности из-за пенсионной реформы. Так, в ночь на пятницу, 17 марта, в Париже и ряде других городов Франции прошли массовые протесты против пенсионной реформы, которые переросли в беспорядки. Участники акций бросали булыжники, бутылки с зажигательной смесью в стражей порядка. В Бордо протестующие подожгли вход в мэрию, в Тулузе и Лионе они устроили погромы. Тогда в ходе беспорядков задержали 457 человек.
Правительство 16 марта приняло решение провести реформу по повышению возраста выхода на пенсию с 62 до 64 лет в обход голосования в Национальном собрании.
Согласно данным статистического сайта Worldometer, во Франции за все время распространения коронавируса зафиксировали свыше 39,7 млн заражений, более 165 тыс. инфицированных скончались. По данным сайта, в настоящее время болеют 119,6 тыс. жителей страны.