Անթույլատրելի է վտանգել Հայաստանի և Ռուսաստանի դարավոր կապերը. Սամվել Կարապետյան
Անթույլատրելի է վտանգել Հայաստանի և Ռուսաստանի դարավոր բարեկամական կապերն ու երկու երկրների ժողովուրդների գործընկերային հարաբերությունները։ Այս մասին հայտարարել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի և Հայ գործարարների ասոցիացիայի ղեկավար Սամվել Կարապետյանը։
Այդպես է հայտնի գործարարը մեկնաբանել է ՌԴ ղեկավարության նկատմամբ Միջազգային քրեական դատարանի որոշման լույսի ներքո Հռոմի ստատուտին Հայաստանի միանալու ծրագրերը։
«Վերջին օրերին Հայաստանի կառավարության կողմից հաճախակի են հնչում Ռուսաստանի, մասնավորապես երկրի առաջին դեմքերի նկատմամբ պատժամիջոցային որոշումների կիրառման հարցում միջազգային կազմակերպություններին աջակցելու ոչ միանշանակ կոչերը։ Նման գործողությունները ուղղակիորեն վտանգում են հայ–ռուսական հարաբերությունները ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական, ռազմական և մշակութային փոխգործակցության հարցում», – նշել է Կարապետյանը։
Նրա խոսքով` Ռուսաստանը Հայաստանի արտաքին տնտեսական և առևտրային առաջատար գործընկերն է, երկրի սահմանների անվտանգության երաշխիքը ։ Երկրների միջև առկա բարեկամական կապերը երկկողմանի հարաբերությունների կայունության հիմքն են, և Հայաստանի ու Ռուսաստանի դաշնակցային բարեկամական կապերի խաթարումը կարող է մարտահրավեր դառնալ ԼՂ անվտանգության հարցում, որտեղ ՌԴ խաղաղապահները խաղաղ կյանք են ապահովում 120 հազար հայի համար։
Հայ գործարարների ասոցիացիայի անունից Սամվել Կարապետյանը կոչ է անում երկրի ղեկավարությանը սթափ գնահատել նման հայտարարությունների հնարավոր բոլոր ռիսկերը և չվտանգել Հայաստանի և Ռուսաստանի գործընկերային հարաբերությունները, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան

Недопустимо рисковать многовековыми связями Армении с Россией: Самвел Карапетян
Неприемлемо рисковать многовековыми дружескими связями между Россией и Арменией и партнерскими отношениями между народами двух стран, заявил глава группы компаний "Ташир" и Ассоциации Армянских Предпринимателей Самвел Карапетян, передает Sputnik Армения
Так известный предприниматель прокомментировал информацию о планах правительства Армении по присоединению Еревана к Римскому статуту в свете решения Международного уголовного суда (МУС) в отношении российского руководства.
"В последние дни со стороны правительства Армении все чаще слышны неоднозначные призывы к поддержке международных организаций в вопросе применения санкционных решений в отношении России, в частности, к первым лицам страны. Подобные действия ставят под прямую угрозу российско-армянские отношения, как в вопросе экономического, так и политического, военного и культурного взаимодействия", - отмечает Карапетян.
По его словам, Россия является ведущим внешнеэкономическим и торговым партнером, гарантом безопасности Армении на рубежах страны. Дружественные связи между странами являются опорой стабильности двухсторонних отношений, и подрыв союзнических отношений между Арменией и Россией может стать вызовом в вопросе безопасности Нагорного Карабаха, где российские миротворцы обеспечивают мирную жизнь для 120 тысяч армян.
От имени Ассоциации Армянских Предпринимателей Самвел Карапетян призвал руководство страны трезво оценивать все возможные риски подобных заявлений и не подвергать опасности партнерские отношения между Арменией и Россией.