Գոհ եմ ֆուտբոլիստների մոտեցումից. Ալեքսանդր Պետրակով
Հայաստան-Կիպրոս ընկերական հանդիպմանն ընդառաջ՝ մարտի 27-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, կայացավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և կիսապաշտպան Վահան Բիչախչյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՖՖ-ի պաշտոնական կայքը:
(հարցեր Վահան Բիչախչյանին)
-Վահան, հասկանալի է, որ պաշտոնական և ընկերական խաղերը շատ են տարբերվում: Ինչպիսի
՞ տրամադրվածություն է կոնկրետ Կիպրոսի հետ խաղից առաջ:
-Չեմ կարծում, որ հավաքականների մակարդակով ընկերական հանդիպումներ կան: Միանշանակ մարտական ենք տրամադրված, քանի որ խաղում ենք մեր երկրպագուների և մեր ազգի համար: Խաղալու ենք հաղթանակի համար:
-Թուրքիայի դեմ խաղում փոխարինման դուրս եկաք 70-րդ րոպեին և հարձակման գծում սրություն հաղորդեցիք: Ֆիզիկապես պատրա՞ստ եք վաղվա խաղում 90 րոպե անցկացնել խաղադաշտում:
-Այո՛, միանշանակ պատրաստ եմ: Մարզիչը կորոշի, թե որ մեկնարկային կազմը դուրս կգա խաղադաշտ, բայց թե՛ ֆիզիկապես, թե՛ հոգեպես պատրաստ եմ հավաքականում խաղալու:
(հարցեր Ալեքսանդր Պետրակովին)
՞նչ կարծիք ունեք մրցակցի մասին: Եվ հետաքրքիր է, թե որքանով է թիմի մոտ ստացվել հոգեբանորեն վերականգնվել ցավալի պարտությունից հետո:
-Երեկ վերականգնողական մարզում ենք անցկացրել՝ 2 խմբով: Այն ֆուտբոլիստները, որոնք ամբողջական հանդիպում էին անցկացրել կամ փոխարինման էին մտել, թեթև ռեժիմով են մարզվել: Թե ինչքանով են հասցրել վերականգնվել, կիմանանք այսօր՝ մարզումից հետո. հատուկ ցուցիչներ կան, որոնք դա ցույց են տալիս:
Ինչ վերաբերում է Կիպրոսի հավաքաանին, ապա այն բավականին լավ, եվրոպական միջին կարգի թիմ է: Շոտլանդիայի հավաքականի դեմ խաղում վատ տեսք չունեին:
-Թուրքիայի հավաքականի դեմ խաղի վերաբերյալ ձեր կարծիքը: Եվ ի՞նչ կանոնակարգով եք խաղալու վաղը:
-Մրցակցի գրեթե բոլոր ֆուտբոլիստներն իրենց դիրքերում մի փոքր գերազանցում էին մեր ֆուտբոլիստներին, բայց մեր տղաները նվիրվածության հաշվին կարողացան մի փոքր չեզոքացնել կարգերի տարբերությունները: Թուրքիայի դեմ խաղում վիճելի դրվագ կար, երբ Տարոն Ոսկանյանին գցեցին տուգանային հրապարակում, այդ դրվագում 11 մետրանոց պետք է նշանակվեր, բայց մրցավարը նույնիսկ չդիմեց VAR-ի օգնությանը:
Ինչ վերաբերում է կանոնակարգին, ապա վաղվա խաղում հնարավոր է կատարել 6 փոփոխություն: Եթե նույնիսկ մենք պայմանավորվեինք ավելի շատ փոփոխություններ անելու վերաբերյալ, ապա խաղն այլևս պաշտոնական ընկերական բնույթ չէր կրի: Այդ իսկ պատճառով պայմանավորվածությունը 6 փոփոխության շրջանակում է:
-Մեր հավաքականը խաղալո՞ւ է  կարճ ու միջին տարածությունների փոխանցումներով ֆուտբոլ: Ըստ Ձեզ հավաքականը խաղային ի՞նչ ձեռագիր պետք է ունենա և արդյո՞ք Կիպրոսի դեմ խաղում կտեսնենք նորամուծություններ:
-Բնականաբար կարճ ու միջին փոխանցումներով խաղալու համար պետք են համապատասխան կարգի ֆուտբոլիստներ: Որպես մարզիչ՝ ես նույնպես կցանկանամ խաղալ կարճ փոխանցումներով, տիրել գնդակին խաղաժամանակի մեծ մասը, պաշտպանությունից դուրս գալ միայն փոխանցումներով, բայց դրա համար պետք են համապատասխան կարգի ֆուտբոլիստներ: Դրա համար նաև պետք է ժամանակ, որպեսզի կարողանանք նման խաղաոճ ներդնել հավաքականում:
-Սա Հայաստանի ազգային հավաքականի ղեկին Ձեր առաջին ընկերական հանդիպումն է և ավելի շատ ֆուտբոլիստների փորձարկելու հնարավորություն է: Շատ փորձարկումներ և փոփոխություններ սպասե՞նք մեկնարկային կազմում:
-Այո, կլինեն որոշակի փոփոխություններ: Ես ինքս դեռ պետք է հասկանամ՝ ֆուտբոլիստներից ով և որքանով է հոգեբանորեն պատրաստ այդպիսի խաղերի: Օրինակ, Գեորգի Հարությունյանի հետ խաղից առաջ խոսակցություն եմ ունեցել, բացատրել եմ՝ ինչպես պետք է խաղա և ֆուտբոլիստին հաջողվեց հաղթահարել այդ հուզմունքը և լավ խաղ ցուցադրել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում թիմի խաղային կարգապահությունը:
-Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ թե՛ խաղային կարգապահությունից, թե ՛ ֆուտբոլիստների մոտեցումից, բոլորի հետ էլ խոսել եմ արդեն: Հանդերձարանում էլ , երբ որ խոսում եմ, շատ կարևոր է տեսնել, որ արձագանքը նորմալ է: Վաղվա խաղի հետ կապված, համեմատելով Թուրքիայի հավաքականի դեմ խաղի հետ, որը այնպիսի մրցակից էր, որը գրգռում էր բոլորին, Կիպրոսի հետ խաղն այլ բնույթ ունի: Հուսով եմ, որ նորմալ մոտեցում կլինի: Ես դեռ նոր եմ ծանոթանում բոլորի հետ, փորձում եմ հասկանալ նրանց մոտեցումները: Բայց կարող եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ գոհ եմ ֆուտբոլիստների մոտեցումից: Նրանք բոլորը հասկացող տղաներ են:
-Առաջին հարցս վերաբերում է Ժորդի Արարատին, ով խաղում է Կոլումբիայում: Նա նախնական հայտացուցակում էր, բայց այդպես էլ չժամանեց Երևան: Եվ ինչպե՞ս եք գնահատում Ժիրայր Շաղոյանի ֆիզիկական պատրաստվածությունը, ով այդպես էլ հայտացուցակում չհայտնվեց:
-Ժորդի Արարատը, բնականաբար, եղել է նախնական հայտացուցակում, որովհետև Համբարձումյանը չէր կարող մասնակցել հանդիպմանը: Ես նայել եմ նրա ելույթները Կոլումբիայում, տեսել եմ՝ ինչ սխեմայով են խաղում, ցանկացել եմ հրավիրել նրան, բայց Արարատը նշել է, որ հիմա իր համար ծանր շրջան է, ցանկանում է ամրապնդվել ակումբում և այդ պատճառով չի կարողանա միանալ, բայց հաջորդ անգամ անպայման կփորձի գալ: Ես պատասխանել եմ, որ հաջորդ անգամը կարող է չլինել:
Ինչ վերաբերում է Շաղոյանին, ապա ես նախընտրել եմ հայտացուցակում ներառել Էդգար Բաբայանին, որովհետև նրան էլ ծանոթ չէի, բայց որպես լեգիոներ հրավիրել էի: Բաբայանը Ռաններսում էլ չի խաղում, մարզավիճակը այն չէ: Բացի այդ այս հարցը շատերին էր հետաքրքրում: Բաբայանը հավաքականի ճամբարից հեռացել է, որովհետև պիտի իր զավակը ծնվեր:
Ինչ վերաբերում է Շաղոյանին և Սերոբյանին, որոնք հայտացուցակում չէին, ես նրանց հետ խոսել եմ, բացատրել եմ: Շատ գոհ եմ նրանց մարդկային որակներից: Համարում եմ, որ Հայաստանի հավաքականի ապագան են այդ ֆուտբոլիստները:

Доволен подходом футболистов: тренер сборной Армении
В преддверии товарищеского матча Армения-Кипр, 27 марта, в зале для пресс-конференций стадиона "Республикан" имени Вазгена Саркисяна главный тренер национальной сборной Армении Александр Петраков и полузащитник Ваан Бичахчян провели предматчевую пресс-конференцию. Об этом сообщает пресс-служба ФФА.
(вопросы Ваану Бичахчяну)
- Ваан, понятно, что официальные и товарищеские игры сильно отличаются. Какой настрой в преддверии игры конкретно с Кипром?
- Не думаю, что есть товарищеские матчи на уровне сборных. У нас определенно боевой настрой, потому что мы играем для наших болельщиков и нашей нации. Будем играть на победу.
- В матче с Турцией вы вышли на замену на 70-й минуте и придали остроту в линии нападения. Готовы ли вы физически провести на поле 90 минут в завтрашней игре?
- Да, я определенно готов. Тренер будет решать, какой стартовый состав выйдет на поле, но и физически, и морально я готов играть в сборной.
(вопросы Александру Петракову)
- Что вы думаете о сопернике? И интересно, насколько хорошо команде удалось психологически восстановиться после болезненного поражения?
- Вчера у нас было реабилитационное занятие двумя группами. Футболисты, отыгравшие полный матч или вышедшие на замену, тренировались в облегченном режиме. Узнаем, насколько им удалось восстановиться сегодня, после тренировки. Есть конкретные датчики, указывающие на это.
Что касается кипрской команды, то это довольно неплохая команда европейского среднего класса. Они неплохо смотрелись в игре с Шотландией.
- Ваше мнение о матче против сборной Турции. И по какому регламенту будете играть завтра?
- Практически все футболисты соперника немного превосходили наших футболистов по своим позициям, но наши ребята благодаря своей самоотверженности смогли немного нивелировать разницу. В матче против Турции был спорный эпизод, когда Тарона Восканяна сбили в штрафной площади, в этом эпизоде должен был быть назначен пенальти, но арбитр даже не обратился за помощью к VAR.
Что касается регламента, то в завтрашней игре может быть сделано 6 замен. Даже если бы мы согласились внести больше изменений, игра больше не была бы официально товарищеской. Именно поэтому договорились о 6 заменах.
- Будет ли наша команда играть в футбол с короткими и средними передачами? На ваш взгляд, во что должна играть команда и увидим ли мы новшества в матче с Кипром?
- Естественно, чтобы играть короткими и средними передачами, нужны футболисты соответствующего уровня. Мне как тренеру тоже хотелось бы играть с короткими передачами, большую часть времени владеть мячом, выходить из обороны только с передачами, но для этого нужны игроки соответствующего уровня. Для этого нам тоже нужно время, чтобы суметь привить такой стиль игры в команде.
- Это ваш первый товарищеский матч во главе сборной Армении и возможность проверить больше игроков. Можем ли мы ожидать много экспериментов и изменений в стартовом составе?
- Да, будут некоторые изменения. Мне самому еще нужно понять, кто из футболистов психологически готов к таким играм и в какой степени. Например, перед игрой у меня был разговор с Георгием Арутюняном, я объяснил, как нужно играть, и футболисту удалось преодолеть это волнение и показать хорошую игру.
- Как вы оцениваете игровую дисциплину команды?
- В целом я доволен и игровой дисциплиной, и подходом футболистов, со всеми уже говорил. В раздевалке тоже, когда беседую, очень важно видеть, чтобы реакция была нормальной. Что касается завтрашней игры, то по сравнению с игрой с Турцией, соперником, который был большим раздражителем, игра с Кипром носит иной характер. Надеюсь, будет нормальный подход. Я все еще знакомлюсь со всеми, пытаюсь понять их подходы. Но могу сказать, что в целом доволен подходом игроков. Все ребята понимающие.
- Мой первый вопрос касается Жорди Арарата, который играет в Колумбии. Он был в предварительном списке, но в Ереван так и не приехал. И как вы оцениваете физическую подготовку Жирайра Шагояна, не вошедшего в список?
- Жорди Арарат, конечно же, был в предварительном списке, потому что Амбарцумян не смог участвовать в матче. Я смотрел его выступления в Колумбии, видел по какой схеме они играют, хотел его пригласить, но Арарат сказал, что сейчас у него сложный период, он хочет укрепиться в клубе и поэтому не сможет вступить, но он обязательно постарается приехать в следующий раз. Я ответил, что следующего раза может и не быть.
Что касается Шагояна, то я предпочел включить в список Эдгара Бабаяна, потому что я его тоже не знал, но пригласил как легионера. Бабаян тоже не играет за "Раннерс", он не в лучшей форме. Кроме того, многих интересовал этот вопрос. Бабаян покинул лагерь сборной, потому что у него должен был родиться ребенок.
Что касается Шагояна и Серобяна, которых не было в списке, я поговорил с ними и объяснил. Я очень доволен их человеческими качествами. Считаю, что за этими игроками будущее сборной Армении.