ԱԱԾ. Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները, իրականացվել են սահմանի ճշգրտման աշխատանքներ
Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ և իրականացվել սահմանի ճշգրտման աշխատանքներ, որի արդյունքում տվյալ հատվածում իրավիճակը էականորեն բարելավվել է։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից:
ԱԱԾ-ից նաև հայտնում են, որ ներկայումս աշխատանքները շարունակվում են, արդյունքների մասին հանրությանը կտեղեկացվի լրացուցիչ։
Ավելի վաղ՝ մարտի 30-ին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվեր Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցներ Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով: 2022թ. օգոստոսից հետո Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհի մի հատվածը՝ Կոռնիձորի կամուրջից հետո կրկին անցնում էր Ադրբեջանի տարածքով: Ճանապարհի այդ հատվածն իր ամբողջ երկայնքով եւ իր հարակից տարածքով վերահսկվում էր ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից:Համաձայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ  ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ երկու երկրների սահմանապահները մարտի վերջին օրերին վերոհիշյալ հատվածի երկայնքով պետք է տեղակայվեին սահմանի երկու կողմերում:
Տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել եւ իրականացրել ինժեներական աշխատանքներ: Հայկական կողմի հաշվարկներով՝ հինգ այդպիսի կետ կար, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել:

На участке Тех-Корнидзор представители Армении и Азербайджана провели уточнение границы
На участке Тех-Корнидзор состоялось совещание с участием представителей Республики Армения и Азербайджанской Республики, проведены работы по корректировке границы, в результате чего ситуация на данном участке значительно улучшилась.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила Служба национальной безопасности Республики Армения.
В СНБ также сообщают, что в настоящее время работы продолжаются, о результатах общественность будет проинформирована дополнительно.
Ранее, 30 марта, Служба национальной безопасности РА сообщила, что согласно   договоренностей достигнутых в августе 2022 г., с 1 апреля 2023 г. Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией, должен был заканчиваться у Корнидзорского моста. С 1 апреля трасса, соединяющая территорию РА с Лачинским коридором, должна проходить по трассе Корнидзор-Тех, только через территорию РА. После августа 2022г. часть дороги, соединяющей Лачинский коридор с Арменией, после Корнидзорского моста снова пересекала территорию Азербайджана.
Этот участок дороги на всем ее протяжении и прилегающая к нему территория контролировались миротворческими силами Российской Федерации.Согласно достигнутым между Арменией и Азербайджаном договоренностям, пограничники двух стран в последние дни марта должны были быть размещены на указанном участке по обе стороны границы.
Разночтения карты появились во время дислоцирования. В некоторых местах азербайджанская сторона, не дожидаясь заранее оговоренных корректировок, приступила к позиционированию и провела инженерные работы. По подсчетам армянской стороны, таких точек было пять, где азербайджанская сторона находилась на расстоянии от 100 до 300 метров от границы.