Իսրայելի Պետախ Տիկվա քաղաքի այգին վերանվանվել է Շառլ Ազնավուրի անունով
Իսրայելի Պետախ Տիկվա քաղաքի հանրային այգին վերանվանվել է աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի անունով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանը։
Նշվում է, որ հանրային այգին Շառլ Ազնավուրի անունով անվանակոչելու որոշումը միաձայն ընդունել է Պետախ Տիվկայի քաղաքային խորհուրդը՝ քաղաքապետ Ռամի Գրինպերկի գլխավորությամբ։
339440867_133545176319407_1054388775192376116_n.jpg (631 KB)
Բացման արարողությանը Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանից մասնակցել են դիվանապետ Տ․Աղան աբեղա Գոգչյանը, Հոգեշնորհ Տ. Վազգէն Աբղ. Ալեքյանը։
Այգում բացված հուշաքարի վրա արված է հետևյալ գրառումը․
««Շառլ Ազնավուր (1924-2018)․ Երգիչ, երգահան, դերասան, ֆրանսացի, համաշխարհային շանսոնյե, ով կյանքը նվիրել է իր ծննդավայր Հայաստանին և արժանացել է Ազգային հերոսի կոչման: Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Ազնավուրյան ընտանիքին հաջողվել է բնաջնջումից փրկել տասնյակ հրեական ընտանիքների»:

Парк в израильском городе Петах-Тиква переименован в честь Шарля Азнавура
Общественный парк в городе Петах-Тиква, Израиль, переименован в честь известного шансонье Шарля Азнавура. Как передает "Арменпресс", об этом сообщил Армянский Патриархат Иерусалима.
Отмечено, что решение назвать общественный парк именем Шарля Азнавура было принято единогласно Городским советом Петах-Тивки во главе с мэром Рами Гринперком.
В церемонии открытия приняли участие глава Армянского Патриархата Иерусалима иеромонах Аган Гогчян и иеромонах Вазген Алекян.
На мемориальном камне высечена надпись: "Шарль Азнавур (1924-2018). Певец, автор-песенник, актер, француз, мировой шансонье, посвятивший свою жизнь родине Армении и удостоенный звания Национального героя. Во время Второй мировой войны семье Азнавурян удалось спасти от истребления десятки еврейских семей".