Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը բողոքում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի հրապարակի բացման դեմ. The Times of Israel
timesofisrael
Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը բողոքել է Հայֆայում հրապարակներից մեկը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին անվանակոչելու դեմ: Իսրայելի հյուսիսային քաղաքը, որտեղ ապրում են բազմաթիվ էթնիկ հայեր, երկրի առաջին համայնքն է, որն այս կերպ ճանաչում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի վայրագությունները: Անվանափոխությունն ուժի մեջ է մտել մարտի 20-ից: Այս մասին NEWS.am-ի փոխանցմամբ գրում է The Times of Israel-ը։
«Նախաձեռնությունը սպառնում է վատթարացնել կապերը, որոնք Իսրայելի և Թուրքիայի ժողովուրդներն ու կառավարությունները ցանկանում են բարելավել»,- գրել է Շաքիր Օզքան Թորունլարը Հայֆայի քաղաքապետ Էյնաթ Կալիշ-Ռոտեմին ուղղված նամակում:
Պարբերականն ակնարկում է, որ մոտենում է ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցը, և Թորունլարի բողոքը հիշեցնում է, թե Թուրքիան` որպես մուսուլմանական մեծամասնություն ունեցող պետություն, որքան զգայուն է խնդրի նկատմամբ Իսրայելի հետ առանց այն էլ բարդ հարաբերություններում: Իսկ Իսրայելում Հոլոքոստի պատճառով շատերը ապրումակցում են հայկական փորձությանը:
Թորունլարն իր նամակում քաղաքապետից պահանջել է չեղարկել հրապարակի անվանակոչմամբ Ցեղասպանությունը ոգեկոչելու որոշումը և կրկնել է Թուրքիայի մերժողական դիրքորոշումը՝ նշելով, որ «նման ցեղասպանություն թուրք ազգի պատմության մեջ երբեք չի եղել»։
Իսրայելի մեծությամբ երրորդ քաղաք Հայֆայում բնակվում է երկրի 15 000 էթնիկ հայերի գրեթե կեսը, և քաղաքի Բեն Գուրիոնի պողոտայի երկայնքով Հայոց ցեղասպանության հրապարակի բացումը երկրորդ դեպքն է, երբ Իսրայելի տեղական իշխանությունն ընդունում է վայրագությունները: 2020 թվականին Թել Ավիվի մերձակայքում գտնվող Պետահ Տիկվայում բացվեց զոհերի հուշարձանը, որը հետագայում անվանվեց Շառլ Ազնավուրի անվան զբոսայգու:
Հայֆայի քաղաքապետարանի գլխավոր խոսնակ Էլիրան Թալն անվանակոչումը համարել է կառավարության համար օրինակ, որին պետք է հետևել: «Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ Իսրայելի Պետությունը կճանաչի Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունը, որը խլեց 1,5 միլիոն հայերի կյանքը»,- գրել է նա: Թուրք դիվանագետները, հավելել է նա, «շատ են աշխատել, որպեսզի ճնշում գործադրեն» քաղաքի վրա՝ հրաժարվելու ծրագրից:
Պարբերականը նկատել է նաև, որ վերջին տարիներին ճանաչման նոր խոչընդոտ է ի հայտ եկել՝ Իսրայելի կապերի խորացումն Ադրբեջանի հետ, նավթով հարուստ երկիր, որն ամուր կապեր ունի Թուրքիայի հետ և սահմանակից է Իրանին:

The Times of Israel: Посол Турции в Израиле выразил протест против открытия в Хайфе Площади памяти жертв Геноцида армян
timesofisrael
Посол Турции в Израиле выразил протест против открытия в Хайфе Площади памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Расположенный на севере Израиля город, где проживает много этнических армян, стал первой общиной в стране, которая таким образом признала зверства Первой мировой войны. Как передает NEWS.am, изменение названия вступило в силу 20 марта, пишет The Times of Israel.
''Инициатива угрожает ухудшить связи, которые народы и правительства Израиля и Турции хотят улучшить'', - написал посол Турции в Израиле Шакир Озкан Торунлар в письме мэру Хайфы Эйнат Калиш-Ротем.
Издание отмечает, что приближается 24 апреля, годовщина Геноцида армян, и протест Торунлара является напоминанием о том, как Турция страна с мусульманским большинством, относится к этому вопросу в своих и без того сложных отношениях с Израилем. В то же время, согласно источнику, из-за Холокоста в Израиле многие люди сопереживают армянам.
В письме Торунлар потребовал, чтобы мэр отменил решение увековечить память жертв Геноцида армян, и подтвердил позицию Турции, заявив, что ''такого геноцида никогда не было в истории турецкого народа''.
Хайфа, третий по величине город Израиля, является домом для почти половины из 15 000 этнических армян страны, и открытие площади Геноцида армян вдоль городского проспекта Бен-Гуриона является вторым разом, когда местное израильское правительство признало зверства. В 2020 году в Петах-Тикве недалеко от Тель-Авива был открыт мемориал жертвам, который впоследствии был назван парком Шарля Азнавура.
Спикер мэрии Хайфы Элиран Таль назвал открытие Площади примером для подражания правительства страны. ''Мы можем только надеяться, что Государство Израиль признает геноцид, осуществленный Османской империей, унесший жизни 1, 5 миллиона армян'', - написал он. Он добавил, что турецкие дипломаты ''усердно работали, чтобы оказать давление'' на город, чтобы заставить его отказаться от этого плана.
Газета также отмечает, что в последние годы появилось новое препятствие для признания - углубляющиеся связи Израиля с Азербайджаном, богатой нефтью страной, имеющей прочные связи с Турцией и граничащей с Ираном.