Փաստահավաք առաքելության վերջնական զեկույցը պետք է հասանելի դառնա միջազգային հանրության համար. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Այս այցը տեղի է ունենում Հայաստանի համար դժվար ժամանակաշրջանում, երբ մենք բախվում ենք սպառնալիքների և մարտահրավերների, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքներին ու մանդատին, տարածաշրջանում անվտանգությանն ու կայունությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը Հայաստան լավ հնարավորություն է քննարկելու տարածաշրջանում առկա խնդիրները, ընդգծելու ԵԱՀԿ դերը, ներգրավվածության հնարավորությունը, կառույցի հետ մեր հետագա համագործակցության հեռանկարները»,- նկատեց Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը ԵԱՀԿ գործընկերներին մշտապես տրամադրում է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ հավաստի տեղեկատվություն:
«Այսօրվա հանդիպման ընթացքում մենք անդրադարձ ենք կատարել իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումներին, ես գործընկերոջս ներկայացրել եմ 2021 թ. մայիսից Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի և հարձակումների, օկուպացիայի, ինչպես նաև ապրիլի 11-ին՝ այցի նախօրեին, ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական սադրանքի, ագրեսիվ գործողությունների հետևանքները»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները հանդիսանում են ԵԱՀԿ արժեքների և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի մի շարք հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումներ:
Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը կարևորեց 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայից անմիջապես հետո ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության գործուղումը Հայաստան, որը հնարավորություն ընձեռեց ԵԱՀԿ դիտորդներին տեղում ծանոթանալ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային և դրանց մարդասիրական հետևանքներին։ Նա շեշտեց, որ առաքելության դիտարկումները և վերջնական զեկույցը պետք է հասանելի դառնան բոլոր մասնակից-պետությունների, ինչպես նաև` միջազգային հանրության մյուս ներկայացուցիչների համար՝ որպես ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվության աղբյուր։
Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված ձևաչափով, որին հաջորդել է երկու երկրների ԱԳ նախարարների մամուլի ասուլիսը:

Окончательный отчет миссии ЕС должен быть доступен международному сообществу: министр ИД Армении
Визит Действующего председателя ОБСЕ проходит в непростое для Армении время. Перед Арменией стоят угрозы и вызовы, которые напрямую связаны с основополагающими принципами и мандатом ОБСЕ, безопасностью и стабильностью в регионе. Как сообщает "Арменпресс", об этом на совместной пресс-конференции с Действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"Визит Действующего председателя ОБСЕ в Армению - хорошая возможность обсудить проблемы в регионе, осветить роль ОБСЕ, возможность участия и перспективы нашего будущего сотрудничества с организацией", - отметил Мирзоян.
По словам министра иностранных дел Армении, Армения всегда предоставляет партнерам по ОБСЕ достоверную информацию о ситуации с безопасностью в регионе, событиях на границе Армении и Азербайджана и вокруг Нагорного Карабаха.
"На сегодняшней встрече мы обсудили последние развития ситуации. Я представил коллеге последствия агрессий, нападений и оккупации Азербайджаном суверенной территории Республики Армения с мая 2021 года, также провокационные и агрессивные действия Азербайджана в селе Тех Сюникской области Республики Армения 11 апреля, буквально накануне визита", - сказал министр, подчеркнув, что агрессивные действия Азербайджана являются грубыми нарушениями ценностей ОБСЕ и ряда основополагающих принципов Хельсинкского Заключительного акта.
В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул значение факта, что сразу после сентябрьской агрессии  2022 года в Армению была направлена ​​миссия ОБСЕ по установлению фактов, что дало возможность наблюдателям ОБСЕ ознакомиться с военной агрессией Азербайджана и ее гуманитарными последствиями. Он подчеркнул, что наблюдения и итоговый отчет миссии должны быть доступны всем государствам-участникам, также и другим представителям международного сообщества как источник объективной информации о ситуации, создавшейся в результате азербайджанской агрессии.
13 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял Действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Северной Македонии Буяра Османи, находящегося с рабочим визитом в Армении.
Встреча министров началась с приватной беседы, затем продолжилась в расширенном составе, после чего состоялась пресс-конференция министров иностранных дел двух стран.