ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից 12 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան. բուժումն ավարտած 8 անձ վերադարձել է
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից 12 անձինք ապրիլի 15-ին տեղափոխվել են Հայաստանի տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
«Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ  մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
8 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 6 բուժառուներ գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 317 հիվանդ։

12 пациентов из Арцаха перевезены в Армению при посредничестве МККК. 8 человек после лечения вернулись
15 апреля 12 человек из Арцаха были переведены в различные специализированные медицинские центры Армении при посредничестве Международного комитета Красного Креста.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Министерство здравоохранения Арцаха.
"В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 12 человек с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями из ЗАО "Республиканский медицинский центр" Министерства здравоохранения Республики Арцах были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения при посредничестве и содействии Международного Комитета Красного Креста.
8 больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах с сопровождающими. В медицинских учреждениях Минздрава Арцаха плановые операции по-прежнему приостановлены.
3 ребенка находятся в неонатальном и реанимационном отделениях МЦ "Аревик". В Республиканском медицинском центре в реанимации находятся 6 пациентов, трое из них - в критическом состоянии", - говорится в сообщении.
На сегодняшний день при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 317 пациентов.