Հրավիրում եմ բոլոր հայերին մասնակցել "ԷՔՍՊՈ-2017"-ին Աստանայում
- Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում "ԷՔՍՊՈ-2017 ցուցահանդեսը: Ինչո՞վ է այն տարբերվում այլ միջազգային ցուցահանդեսներից:
- Կա ցուցահանդեսների երկու տեսակ՝ համաշխարհային ցուցահանդես և միջազգային մասնագիտացած ցուցահանդես: Համաշխարհային ցուցահանդեսն անցկացվում է հինգ տարին մեկ անգամ: Տարածքը, որտեղ կազմակերպվում է ցուցահանդեսը, չի կանոնակարգվում Ցուցահանդեսների միջազգային բյուրոյի կողմից: Այն տևում է վեց ամիս, և մասնակից երկրներն իրենք ենք կառուցում իրենց տաղավարները: Արդյունքը շատ հետաքրքիր է ստացվում: Պատկերացրե՛ք՝ եթե Ռուսաստանը կառուցի իր տաղավարը Կրեմլի, իսկ Ամերիկան՝ Սպիտակ տան տեսքով, և այլն: Նման ցուցահանդես վերջերս անցկացվում էր Շանհայում: Սակայն դրա հիմնական թերությունն իմ կարծիքով այն է, որ ցուցահանդեսի ավարտից հետո բոլոր տաղավարները քանդվում են:
Միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, ինչպիսին անցկացվելու է Աստանայում 2017-ին, տևում է երեք ամիս՝ հունիսի 10-ից սեպտեմբերի 10-ը: Վայրը, որտեղ տեղակայվելու են տաղավարները, սահմանափակվում է 25 հեկտարով (դա Ցուցահանդեսների միջազգային բյուրոյի պահանջն է): Տաղավարները և ամբողջ ԷՔՍՊՈ քաղաքը, ամբողջ ցուցահանդեսային համալիրը կառուցում է ընդունող կողմը: Յուրաքանչյուր երկիր գալիս և վարձում է այդ ցուցահանդեսային տարածքը: Առավելությունն այն է, որ մենք ինքներս ենք մշակում ճարտարապետական նախագիծը: Մասնավորապես մեր օբյեկտը, հույս ունենք, որ արդյունքում դառնալու է Աստանա քաղաքի զարդերից մեկը՝ լրացնելով քաղաքի գեղեցիկ և ժամանակակից տեսքը: Քաղաքը կդառնա մայրաքաղաքի պայծառ, գեղեցիկ և իննովացիոն մասնիկ, որը կծառայի նաև որպես "խելացի քաղաքի՝ սմարթ-սիթիի օրինակ, որտեղ կկիրառվեն նորագույն տեխնոլոգիաները, այդ թվում էներգիայի մշակման, օգտագործման և բաշխման ոլորտում:
Ցուցահանդեսների պատմությունը սկսվել է 1889 թ.-ին Լոնդոնում: Եվրոպայում հաճախ են ցուցահանդեսներ անցկացվել, և միջազգային ցուցահանդեսների գլխավոր խորհրդանիշն Էյֆելյան աշտարակն է, որը նույնպես կառուցվել է Փարիզյան ԷՔՍՊՈ-ի համար:
1925թ.-ին Փարիզում ցուցահանդեսներից մեկին արվեստների գծով մասնակցել է նաև ղազախստանցի երաժիշտ և կատարող Շալբաևը: Նա մրցույթում երկրորդ տեղն է զբաղեցրել: Այդ ժամանակվանից համարյա մեկ դար է անցել: Մենք հպարտանում ենք դրանով, դա որոշակի կապող թել է, որը ձգվում է դարերով, և ահա այսօր Ղազախստանն առաջինն է ԱՊՀ երկրներից, որը կհյուրընկալի միջազգային խոշորագույն միջոցառումը:
- Ներկայացրե′ք, խնդրեմ, թե ինչպես է կազմակերպվում ԷՔՍՊՈ-ի PR արշավը:
- PR արշավը բավական լայն է, այն բաժանված է մի քանի փուլերի: Բոլոր փուլերն ամրագրված են ցուցահանդեսի դոսյեում:
Ուզում եմ նշել, որ հունիսի 11-ից՝ երբ ստանանք Ցուցահանդեսների միջազգային բյուրոյի դրոշը, սկսվում են կոնտենտի ներգրավման և միաժամանակ PR արշավի անցկացման աշխատանքները ԱՊՀ երկրներում, Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, հարևան երկրներում, օրինակ, Չինաստանում և այլն: Կսկսվի լիարժեք արշավը:
Մենք պատրաստ ենք հյուրընկալել տարբեր երկրների ներկայացուցիչների, այդ թվում և մեր բարեկամ Հայաստանից: Շատ կցանկանայի, որ Հայաստանի բնակիչները գային մասնակցելու ցուցահանդեսին: Ցուցահանդեսը հրավառության, տոնի, համերգների, տարբեր միջոցառումների երեք հրաշալի ամիս է: Կազմակերպվելու է լայն մշակութային ծրագիր: Ուրախությամբ հրավիրում ենք Հայաստանի բնակիչներին հյուրընկալվել մեզ 2017-ին:
- Ինչո՞վ կարող է "ԷՔՍՊՈ-2017-ը հետաքրքրել մեր գործընկերներին տարբեր երկրներից, այդ թվում Հայաստանից:
- Մասնակիցները հնարավորություն կստանան ներկայացնելու իրենց աշխատանքները, ձեռքբերումները, գիտական հետազոտությունները: Հիմնական թեման կյանքի էներգիան է, ապագայի էներգիան, այդ թվում էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրները: Ուշադրության կենտրոնում են լինելու նաև էներգիայի ավանդական տեսակների ճիշտ բաշխման հարցերը:
Գիտնականներն արդեն հիմա պետք է պատրաստվեն մեր ցուցահանդեսին մասնակցելուն: Կարծում եմ՝ այնպիսի երկրների մասնակցության հայտերը, ինչպես Հայաստանն է, հատուկ ուշադրության կարժանանան: Ես ուրախությամբ ողջ հայությանը հրավիրում եմ մասնակցելու ցուցահանդեսին:
Եվ, իհարկե, կուզեի հրավիրել սովորական քաղաքացիներին ցուցահանդեսի ընթացքում գալ Ղազախստան. դա, իսկապես, տոն է լինելու: Այն ամենը, ինչ մեզ այժմ շրջապատում է, ժամանակին ներկայացված է եղել նմանատիպ ցուցահանդեսներին, այդ թվում "Զինգեր կարի մեքենան, բաժակով պաղպաղակները և IPAD-ները:
Ցուցահանդեսի ուղղվածությունը գիտական է, նորարարական, սակայն ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև մշակութային կյանքը: Եվ մենք պայմաններ կապահովենք, այդ թվում նաև ֆինանսական, որպեսզի մասնակիցները, այցելուները կարողանան Ղազախստանում իրենց հարմարավետ զգալ:

Приглашаю всех армян принять участие в "Астана-ЭКСПО-2017"
- Существует два вида выставок EXPO – это всемирная выставка и международная специализированная. Всемирная выставка проводится раз в пять лет. Площадь, на которой располагается выставка, не регламентируется Международным бюро выставок. Она продолжается шесть месяцев, и участвующая страна сама строит павильоны. Это смотрится очень интересно. Представьте, если бы Россия построила павильон в форме Кремля, а Америка - в форме Белого дома и т. д. Такая выставка совсем недавно проходила в Шанхае. Но ее основной недостаток, на мой взгляд, был в том, что после окончания выставки все павильоны были снесены.
Международная специализированная выставка - та, что будет в 2017-ом году в Астане, длится три месяца. Она будет проходить с 10 июня по 10 сентября 2017 года. Место, где будут выставлены павильоны, ограничивается 25 гектарами – это правило международного бюро выставок. Павильоны и весь EXPO-сити, весь выставочный комплекс обычно строит принимающая сторона. Представители каждой страны приезжают и арендуют у нас эту выставочную территорию. Преимущество такого подхода в том, что мы сами разрабатываем архитектурный объект. В частности, наш объект, как мы предполагаем, как надеемся и уверены, я бы сказала, впоследствии станет украшением города Астаны, дополнив образ красивого и современного города. ЭКСПО-городок станет яркой, красивой, инновационной частью Астаны, которая к тому же будет служить образцом умного города, смарт-сити, где будут применяться новейшие технологии, в том числе и в сфере выработки, использования, распределения энергии.
Сама история выставок началась в 1889 году в Лондоне. Но, тем не менее, в Европе очень часто проводились выставки, и самым главным показателем международных выставок стала Эйфелева башня, которая также была построена к проведению в Париже EXPO.
В 1925-ом году на одной из выставок в Париже на конкурсе исполнительского искусства принимал участие наш казахстанский музыкант и исполнитель – Шалбаев. Он занял второе место на конкурсе. С этого времени прошел практически век. Это для нас такая гордость и нить, которая протягивается сквозь века - и вот сегодня Казахстан, первый в регионе, первый среди стран СНГ принимает такое крупнейшее международное мероприятие.
- Расскажите, пожалуйста, как проводится PR-кампания EXPO?
- PR-кампания достаточно обширна, она разделена на несколько этапов. Все этапы кампании четко прописаны в досье выставки.
Хочу заметить, что после 11-ого июня – даты получения флага от Международного Бюро Выставок, начинается процесс привлечения контента и одновременно проведение PR-компаний в странах СНГ, за рубежом - в Европе, Америке, близлежащих странах как Китай. Начинается и полная коммуникационная кампания.
Мы ждем в гости жителей разных стран мира, в том числе и дружественной нам Армении. Очень хотелось бы, чтобы жители Армении приехали к нам на ЭКСПО. Выставка - это прекрасные три месяца фейерверков, праздника, концертов, различных мероприятий. Будет организована обширная культурная программа. Мы с удовольствием приглашаем всех жителей Армении приехать к нам на выставку в 2017-ом году!
- Чем EXPO-2017 может заинтересовать представителей разных стран мира, в том числе Армении?
- Они получают возможность представить свои работы, свои достижения, научные проработки. Главная тема нашей выставки - энергия жизни, энергия будущего, в том числе и альтернативная энергия. В центре внимания - вопросы правильного распределения традиционных видов энергии.
Ученые уже сейчас должны рассматривать вопрос участия в нашей выставке. Думаю, заявкам таких стран как Армения, здесь будут особенно рады. И я весь армянский мир приглашаю принять участие в нашей выставке.
И конечно, я бы хотела пригласить простых жителей приехать к нам в Казахстан в дни ЭКСПО - это действительно будет большой праздник. Ведь все, что нас окружает, когда-то было представлено на такой же выставке, в том числе машинка Зингер, мороженое в стаканчиках и IPAD-ы.
Направленность выставки научная, инновационная, но в центре внимания будет также культурная жизнь. И мы будем создавать все условия, в том числе и финансовые, предоставлять все возможности, в том числе некоторые преференции, чтобы участники, посетители могли бы себя чувствовать в Казахстане очень комфортно.