Արդարադատության միջազգային դատարանը կասեցրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հայցադիմումների քննությունը՝ մինչև առարկությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելը
Հայաստանն ապրիլի 21-ին Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել իր առարկությունները Ադրբեջանի հայցադիմումի վերաբերյալ՝ ստանալով նաև իր հայցադիմումի վերաբերյալ Ադրբեջանի առարկությունները։ Դատարանն, ըստ այդմ, կասեցրել է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործերի քննությունը՝ մինչև ներկայացված առարկությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում Արդարադատության միջազգային դատարանում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատական գործերով Հայաստանն իր ամբողջական հայցադիմումն ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացրել է Դատարան այս տարվա հունվարի 23-ին՝ միաժամանակ ստանալով նաև Ադրբեջանի ամբողջական հայցադիմումն ընդդեմ Հայաստանի։
Դատարանի Կանոնների համաձայն պետություններն իրավունք ունեն ներկայացնել նախնական առարկություններ (Preliminary Objections) մյուս կողմի ամբողջական հայցադիմումի վերաբերյալ՝ այն ստանալուց հետո 3 ամսվա ընթացքում։ Նախնական առարկություններով պետությունները բարձրացնում են Դատարանի իրավազորության բացակայության և հայցապահանջների անընդունելիության վերաբերյալ փաստարկներ և հիմնավորումներ։
Նախնական առարկություններ ստանալուց հետո Դատարանն իր Կանոնների համաձայն կասեցնում է գործի ըստ էության քննությունը մինչև նախնական առարկությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելը։
«Ապրիլի 21-ին Հայաստանը սահմանված ժամկետում ներկայացրել է նախնական առարկություններ Ադրբեջանի հայցադիմումի վերաբերյալ։ Հայաստանի կողմից ներկայացրած նախնական առարկությունները վերաբերում են Ադրբեջանի հայցադիումում տեղ գտած պահանջների մեծ մասին։ Միաժամանակ Հայաստանը ստացել է նաև Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները Հայաստանի կողմից ներկայացրած հայցադիմումի վերաբերյալ։
Կողմերը հնարավորություն ունեն ներկայացնել իրենց դիտարկումները մյուս կողմի ներկայացրած նախնական առարկութունների վերաբերյալ Դատարանի կողմից սահմանվելիք ժամկետում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Международный суд приостановил рассмотрение исков Армении и Азербайджана до принятия решения по возражениям
21 апреля Армения представила свои возражения на иск Азербайджана в Международный суд ООН, получив на свой иск возражения Азербайджана. Соответственно, суд приостановил рассмотрение дел Армения против Азербайджана и Азербайджан против Армении до принятия решения по представленным возражениям.
Как передает "Арменпресс", сообщение об этом распространил Офис представителя Армении по международным правовым вопросам.
В сообщении отмечается, что по делам Армения против Азербайджана и Азербайджан против Армении, которые рассматриваются в Международном суде в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, Армения представила в суд свой полный иск против Азербайджана 23 января этого года, в то же время получила полный иск Азербайджана против Армении.
Согласно регламенту суда, государства имеют право представлять предварительные возражения (Preliminary Objects) на полное исковое заявление другой стороны в течение 3 месяцев после его получения. С предварительными возражениями государства выдвигают аргументы и обоснования об отсутствии юрисдикции суда и неприемлемости исковых требований.
После получения предварительных возражений суд, по существу, в соответствии со своим регламентом приостанавливает рассмотрение дела до принятия решения по предварительным возражениям.
"21 апреля Армения в указанный срок представила предварительные возражения на иск Азербайджана. Предварительные возражения, представленные Арменией, относятся к большинству претензий Азербайджана. В то же время Армения также получила предварительные возражения, представленные Азербайджаном в отношении иска, поданного Арменией.
Стороны имеют возможность изложить свои замечания относительно предварительных возражений, представленных другой стороной, в срок, который будет установлен судом", - говорится в сообщении.