Բաքուն խախտել է միջազգային պարտավորությունները. Եվրախորհրդարան
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի հանդեպ իր միջազգային պարտավորությունների «աղաղակող խախտման» մասին են հայտարարել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության, ԵՄ-Ադրբեջան համագործակցության և ԵՄ-Վրաստան ասոցիացիայի խորհրդարանական կոմիտեները, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու հետ կապված՝ երեքշաբթի, ապրիլի 25-ին, լուրջ մտահոգություն են արտահայտել Եվրախորհրդարանում։ Այս քայլը հղի է բացասական հետևանքներով և կարող է դիտարկվել որպես «2020թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության ակնհայտ խախտում» և որպես «ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 23-ի պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը չհարգելու ակտ», ասված է Եվրախորհրդարանի Հարավային Կովկասի հետ կապերի գծով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի, Հայաստանի գծով Եվրախորհրդարանի մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչովի և Ադրբեջանի գծով Եվրախորհրդարանի մշտական զեկուցող Ժելյան Զովկոյի համատեղ հայտարարությունում։
Դատարանի որոշումը Ադրբեջանին պարտավորեցնում է «իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր միջոցները ձեռնարկել՝ ապահովելու համար Լաչինի միջանցքով անձանց և բեռների՝ երկու ուղղությամբ անխոչընդոտ տեղաշարժը», նշել են եվրապատգամավորները։
Նրանք հիշեցրել են, որ ադրբեջանական շրջափակումը շարունակվում է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, ինչը հումանիտար դժվարություններ է ստեղծում Արցախի բնակչության համար և խափանում խաղաղության հեռանկարները։ «Մենք Բաքվին կոչ ենք անում անհապաղ փոխել ուղեգիծը և պարտավորություն ստանձնել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և միջազգային պարտավորություններին և նորմերին հետևելու վերաբերյալ։ ԵՄ-ն նախկինի պես պատրաստ է օգնել կողմերին բանակցությունների միջոցով բոլոր տարաձայնությունները կարգավորելու հարցում»,- ասված է փաստաթղթում։
Եվրախորհրդարանականներն ափսոսանք են հայտնել, որ Ադրբեջանն անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա նախօրեին։ «Մենք հարգում ենք ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերի հիշատակը և կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ զգոնություն պահպանել  սադրիչ հռետորաբանության և գործողությունների բոլոր դեպքերի հետ կապված, որոնք ատելություն են հրահրում և խանգարում հաշտեցմանը»,- ամփոփել են հայտարարության հեղինակները։
Լաչինի միջանցքը շրջափակվել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական դրոշներով մարդկանց կողմից, որոնք հավաստիացնում էին, որ բնապահպան-ակտիվիստներ են։ Բաքուն արգելել է օգտագործել Արցախի օդանավակայանը տարածաշրջան մարդասիրական բեռներ հասցնելու համար։ Միջազգային և մարդասիրական շատ կազմակերպություններ անհաջող փորձել են կարգավորել իրավիճակը։ ՄԱԿ դատարանի նախագահը նշել է, որ շրջափակումը հանգեցրել է պարենի, դեղամիջոցների և կենսականորեն անհրաժեշտ այլ ապրանքների անբավարարության։

Европарламент: Баку нарушил международные обязательства
О ''вопиющем неуважении'' Азербайджаном своих международных обязательств в отношении Лачинского коридора заявили парламентские комитеты партнерства ЕС-Армения, сотрудничества ЕС-Азербайджан и ассоциации ЕС-Грузия. Об этом передает NEWS.am.
Серьезную обеспокоенность в связи с установкой Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре выразили во вторник, 25 апреля, в Европарламенте. Этот шаг чреват негативными последствиями и может рассматриваться как ''явное нарушение заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года'' и как ''акт неуважения к имеющему обязательную силу постановлению Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года'', сказано в совместном заявлении главы делегации по связям с Южным Кавказом Европарламента Марины Кальюранд, постоянного докладчика Европарламента по Армении Андрея Ковачева и постоянного докладчика Европарламента по Азербайджану Желяны Зовко.
Постановление суда предписывает Азербайджану ''принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях'', указывают евродепутаты.
Они напоминают, что азербайджанская блокада коридора продолжается с 12 декабря 2022 года, что создает гуманитарные трудности для жителей Нагорного Карабаха и подрывает перспективы мира. ''Мы призываем Баку немедленно изменить курс и взять на себя обязательства по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта и соблюдению международных обязательств и норм. ЕС по-прежнему готов помочь сторонам в урегулировании всех разногласий посредством переговоров'', - сказано в документе.
Европарламентарии выразили сожаление, что Азербайджан установил КПП в Лачинском коридоре накануне Дня памяти жертв геноцида армян 24 апреля. ''Мы чтим память полутора миллионов жертв геноцида и призываем международное сообщество сохранять бдительность в отношении всех случаев подстрекательской риторики и действий, разжигающих ненависть и препятствующих примирению'', - резюмировали авторы заявления.
Лачинский коридор был блокирован 12 декабря 2022 года людьми с азербайджанскими флагами, которые заверяли, что являются экоактивистами. Баку запретил использовать аэропорт в Карабахе для доставки гуманитарных грузов в регион. Многие международные и гуманитарные организации безуспешно пытались урегулировать ситуацию. Председатель суда ООН отметила, что блокада привела к нехватке продовольствия, медикаментов и других жизненно необходимых товаров.