Կայացել է Հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ղազախստանի Հանրապետության փոխվարչապետ, առևտրի և ինտեգրման նախարար Սերիկ Ժումանգարինի համանախագահությամբ Երևանում կայացել է Հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստը: Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Նիստի սկզբում ՀՀ փոխվարչապետը, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, անդրադարձել է երկու երկրների միջև ձևավորված համագործակցությանը, ընդգծել է միջկառավարական հանձնաժողովի դերը Հայաստանի և Ղազախստանի հարաբերությունների զարգացման գործում: «Կարծում ենք՝ հանձնաժողովը պետք է խթանի նաև առավել բարենպաստ և կանխատեսելի բիզնես միջավայրի ստեղծումը՝ ուղղված արտահանման-ներմուծման շղթաների կառուցման ավելի դիվերսիֆիկացված ուղիներով առևտրի ծավալների ավելացմանը»,-նշել է Մհեր Գրիգորյանը։
ՀՀ փոխվարչապետը իր խոսքում ընդգծել է նաև. «Հայկական կողմը շահագրգռված է Աստանայում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղ հիմնելու հարցում և պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Ղազախստանի գործընկերներին այս ուղղությամբ»։
Հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահները երկուստեք կարևորել են երկու երկրների բիզնես շրջանակների միջև շփումները և այդ համատեքստում ընդգծել ապրիլի 25-ին առցանց ձևաչափով կայացած բիզնես ֆորումի կարևորությունը:
ՂՀ փոխվարչապետ Սերիկ Ժումանգարինը նշել է. «Ղազախստանը համագործակցության հնարավորություններ է տեսնում գրեթե բոլոր ոլորտներում և պատրաստ է հայ սպառողին առաջարկել 266,9 մլն դոլար արժողությամբ 100 վերամշակված ապրանք: Մի քանի օր առաջ կայացել է առցանց ձևաչափով բիզնես ֆորում, որին մասնակցել են Ղազախստանի և Հայաստանի շուրջ 50 խոշոր ձեռներեցներ, ազգային հոլդինգների և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ: Ղազախստանի ապրանքների և ծառայությունների արտադրողները շահագրգռված են հայկական կողմի հետ գործարար կապերի հաստատմամբ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են երկաթուղիների և ավտոճանապարհների կառուցումը, ջեռուցման ցանցերի արդիականացումը, քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքների թարմացումը և սննդի արդյունաբերությունը»:
Նիստի ավարտին փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է. «Վստահ եմ, որ հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջողությամբ կիրականացվեն ապագայում և նոր որակ ու դինամիկա կհաղորդեն հայ-ղազախական հարաբերություններին»։

В Ереване состоялось 9-е заседание межправительственной комиссии по армяно-казахстанскому экономическому сотрудничеству
В Ереване состоялось 9-е заседание межправительственной комиссии по армяно-казахстанскому экономическому сотрудничеству под сопредседательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна и заместителя главы правительства, министра торговли и интеграции Казахстана Серика Жумангарина.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства республики, в начале заседания Григорян, приветствуя участников заседания, упомянул о роли межправительственной комиссии в развитии отношений между Арменией и Казахстаном.
''Думаем, что комиссия должна также способствовать созданию более благоприятной и предсказуемой деловой среды, направленной на увеличение объемов торговли путем более диверсифицированных способов построения экспортно-импортных цепочек'', - заявил он.
Он также подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в создании филиала Центра креативных технологий ''ТУМО'' в Астане и готова оказать необходимую поддержку казахстанским партнерам в этом направлении.
Сопредседатели межправительственной комиссии по армяно-казахстанскому экономическому сотрудничеству отметили важность контактов между деловыми кругами двух стран. В этом контексте они упомянули и о важности бизнес-форума, состоявшегося 25 апреля в онлайн-формате.
В свою очередь, Жумангарин сказал: ''Казахстан видит возможности для сотрудничества практически во всех сферах и готов предложить армянскому потребителю 100 переработанных товаров на сумму в 266,9 млн. долларов.
Казахстанские производители товаров и услуг заинтересованы в установлении деловых связей с армянской стороной в таких сферах, как строительство железных и автомобильных дорог, модернизация тепловых сетей, обновление городских транспортных инфраструктур и пищевой промышленности''.