Նիկոլ Փաշինյանը և Պետր Ֆիալան ստորագրել են համատեղ հայտարարություն
Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Պետր Ֆիալան հանդիպումից հետո ստորագրել են երկու երկրների հարաբերությունների մասին համատեղ հայտարարություն:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Պետր Ֆիալան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Չեխիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում կայացած բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին,
Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի համատեքստում,
Հաշվի առնելով բարեկամության և համագործակցության վաղեմի ավանդույթները և հայ ու չեխ ժողովուրդների միջև համերաշխության ուժեղ զգացումը, երկկողմ հարաբերությունների առանցքում ունենալով պատմական և մշակութային հարուստ ժառանգություն, ժողովրդավարության ընդհանուր արժեքները, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքը,
Նպատակ ունենալով բարձրացնել երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի, ինչպես նաև ընդլայնել համագործակցությունը բազմակողմ հարթություններում,
Հայտարարում են`
Հայաստանի Հանրապետությունը և Չեխիայի Հանրապետությունը գոհունակությամբ նշում են քաղաքական կապերի կայուն զարգացումն ու ընդլայնումը և հայտնում իրենց անդրդվելի հանձնառությունը՝ շարունակելու ակտիվացնել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և տնտեսական համագործակցությունը ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ Միավորված ազգերի կազմակերպության, Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի և այլ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում ամրապնդելու և ընդլայնելու համագործակցությունը Եվրոպական միության նախաձեռնությունների, ներառյալ Արևելյան գործընկերության և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ), մասնավորապես Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգության երկխոսության, ինչպես նաև քաղաքական, տնտեսական և ոլորտային համագործակցության համատեքստում՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, լրատվամիջոցների ազատության և օրենքի գերակայության նկատմամբ ամուր հանձնառության վրա։ Չեխիայի Հանրապետությունն աջակցում է Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու ԵՄ-ի վճռականությանը, բարձր է գնահատում Հայաստանի առաջընթացը ժողովրդավարության ճանապարհին և լավ կառավարման սկզբունքները, քաջալերում է հետագա առաջընթացը և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանին բարեփոխումների ճանապարհին։
Կողմերն ընդգծում են ժողովրդավարական սկզբունքների, մարդու իրավունքների խթանման և պաշտպանության, ինչպես նաև օրենքի գերակայության կարևորությունը.
Կողմերը կարևորում են փոխակերպման փորձի փոխանակումը և քաղաքացիական հասարակության անդամների համագործակցության խրախուսումը և քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը բարեփոխումների գործընթացում.
Կողմերն ընդգծում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չլուծված բոլոր խնդիրների խաղաղ և տևական կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը։
Հայկական կողմը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության շարունակական ջանքերը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ։
Կողմերը փետրվարի 20-ից Հայաստանի տարածքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով Եվրամիության առաքելության տեղակայումը համարում են էական ներդրում տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդման գործում։ Հայաստանը ողջունում և բարձր է գնահատում Չեխիայի զգալի կադրային ներդրումն առաքելությունում:
Կողմերը գիտակցում են միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման կարևորությունը, սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը և հարգանքը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ։
Կողմերը նկատի են առնում ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներն առ այն, որ բոլոր պետություններն իրենց միջազգային հարաբերություններում պետք է զերծ մնան ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ ուժի սպառնալիքից կամ կիրառումից և իրենց միջազգային վեճերը կարգավորեն խաղաղ միջոցներով: Նրանք ընդգծում են բոլոր պետությունների՝ իրենց քաղաքականության ուղին և դաշինքներ ընտրելու անկապտելի իրավունքի կարևորությունը։
Կողմերը գիտակցում են, որ Հայաստանի Հանրապետության և ԵՄ-ի միջև վիզաների ազատականացման երկխոսության հարցը կարևոր նշանակություն ունի։
Կողմերը Եվրոպական քաղաքական համայնքը համարում են օգտակար ձևաչափ Եվրամիության և նրա գործընկերների համար։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Չեխիայի նախագահությունը ԵՄ Խորհրդում ԵՔՀ-ի անդրանիկ գագաթնաժողովը հյուրընկալելու գործում։
Կողմերը հատուկ կարևորում են հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել երկու երկրների միջև փոխշահավետ տնտեսական, ֆինանսական և գիտական կապերը։
Կողմերն իրենց աջակցությունն են հայտնում երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության և պարբերական փոխանակումների հետագա զարգացմանը, այդ թվում՝ համապատասխան բարեկամական խմբերի միջոցով։
Կողմերը հատուկ կարևորում են երկու երկրների տեղական իշխանությունների միջև ապակենտրոնացված համագործակցության և գործընկերության ակտիվացումը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման լրացուցիչ խթան։
Այս նպատակով Կողմերը հայտնում են իրենց վճռականությունը՝ գործադրելու բոլոր ջանքերը սույն Հռչակագրում նշված ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության համար»:

Никол Пашинян и Петр Фиала подписали совместное заявление
По итогам встречи премьер-министры Армении и Чехии Никол Пашинян и Петр Фиала подписали совместное заявление об отношениях двух стран.
“Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян и премьер-министр Чешской Республики Петр Фиала по завершении переговоров на высшем уровне, проведенных в рамках официального визита премьер-министра Никола Пашиняна в Чешскую Республику,
В контексте 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Чешской Республикой,
Учитывая давние традиции дружбы и сотрудничества и сильное чувство солидарности между армянским и чешским народами, богатое историческое и культурное наследие, общие ценности демократии, верховенства права и уважения прав человека и основных свобод, лежащие в основе двусторонних отношений,
Стремясь поднять двусторонние отношения на качественно новый уровень, а также активизировать сотрудничество в многостороннем формате,
Заявляют:
Республика Армения и Чешская Республика с удовлетворением отмечают неуклонное развитие и расширение политических связей и выражают непоколебимую приверженность дальнейшей активизации существующего политического диалога на высоком уровне и экономического сотрудничества на двустороннем уровне, а также в рамках ООН, Совет Европы, ОБСЕ и других международных и региональных организаций;
Стороны выражают готовность укреплять и расширять сотрудничество в рамках инициатив Европейского союза, включая Восточное партнерство, и в контексте Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), в частности, Политического диалога и диалога по вопросам безопасности, а также политического, экономического и отраслевого сотрудничества, основанного на общих ценностях и твердой приверженности демократии, правам человека, свободе СМИ и верховенству закона. Чешская Республика поддерживает твердую решимость ЕС укреплять сотрудничество с Арменией, высоко оценивает прогресс Армении на демократическом пути и в рамках принципов хорошего управления, поощряет дальнейший прогресс и подтверждает свою готовность помочь Армении на пути реформ;
Стороны подчеркивают важность демократических принципов, поощрения и защиты прав человека и верховенства права;
Стороны придают важное значение обмену опытом трансформации и поощрению сотрудничества представителей гражданского общества и вовлечения гражданского общества в процесс реформ;
Стороны подчеркивают необходимость достижения мирного и прочного урегулирования всех нерешенных вопросов между Арменией и Азербайджаном.
Армянская сторона высоко оценивает постоянные усилия Европейского союза по созданию условий, способствующих установлению прочного мира на Южном Кавказе;
Стороны расценивают начатое 20 февраля развертывание миссии Европейского союза в Армении вдоль международной границы между Арменией и Азербайджаном в качестве существенного вклада в укрепление безопасности в регионе; Армения приветствует и высоко ценит значительный кадровый вклад Чешской Республики в миссию.
Стороны признают важность поддержания международного мира и безопасности, недопустимости угрозы силой или ее применения, соблюдения норм международного гуманитарного права;
Стороны учитывают основополагающие принципы Устава ООН о том, что все государства воздерживаются в своих международных отношениях от угрозы силой или ее применения против территориальной целостности или политической независимости любого государства и разрешают свои международные споры мирными средствами. Стороны подчеркивают важность неотъемлемого права всех государств выбирать свой политический курс и союзы;
Стороны осознают, что вопрос будущего Диалога по либерализации визового режима между Республикой Армения и ЕС имеет большое значение;
Стороны рассматривают Европейское политическое сообщество как полезный формат для Европейского союза и его партнеров. Армения высоко оценивает председательство Чехии в Совете ЕС и проведение первого саммита Европейского политического сообщества;
Стороны придают особое значение активизации деятельности армяно-чешской межправительственной комиссии, направленной на укрепление взаимовыгодных экономических, финансовых и научных связей между двумя странами;
Стороны выражают поддержку дальнейшему развитию сотрудничества и регулярных обменов между парламентами двух стран, в том числе по линии соответствующих групп дружбы;
Стороны придают особое значение активизации децентрализованного сотрудничества и партнерства между органами местного самоуправления двух стран как дополнительного импульса для развития двусторонних отношений;
С этой целью стороны выражают твердую решимость приложить все усилия для эффективного сотрудничества в областях, изложенных в настоящем Заявлении”.