2023-ին ՌԴ քաղաքացիություն է ստացել Հայաստանի 8900 քաղաքացի
2023 թվականի առաջին եռամսյակում Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել ավելի քան 106 հազար օտարերկրյա քաղաքացի, հաղորդում է ՌԴ ՆԳՆ մամուլի կենտրոնը։
Ներքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակված միգրացիոն իրավիճակի 2023 թվականի հունվար-մարտի ցուցանիշների վիճակագրության համաձայն՝ ՌԴ քաղաքացիություն ձեռք բերելու որոշում է կայացվել Տաջիկստանի 44,8 հազար քաղաքացիների նկատմամբ։
ՌԴ քաղաքացիություն ընդունածների թվով երկրորդ տեղում Ուկրաինայի բնակիչներն են (22 հազար):
Տարվա նշված ժամանակահատվածում ՌԴ քաղաքացիություն են ստացել Հայաստանի (8,9 հազար), Ղազախստանի (6,9 հազար), Ղրղզստանի (5,4 հազար), Ուզբեկստանի (4,6 հազար), Ադրբեջանի (3,7 հազար), Մոլդովայի (3 հազար), Բելառուսի (2,3 հազար) և Թուրքմենստանի (912 մարդ) բնակիչներ։

Фото: Александр Река / ТАСС
Российское гражданство в первом квартале 2023 года получили более 106 тысяч иностранных граждан, большую часть из которых составляют жители Таджикистана, сообщили в пресс-центре МВД России, передает Интерфакс.
Согласно опубликованной на сайте МВД статистике показателей миграционной ситуации за январь - март 2023 года решение о приобретении российского гражданства принято в отношении 44,8 тысяч граждан Таджикистана.
На втором месте в рейтинге по количеству принятых в гражданство РФ находятся уроженцы Украины (22 тыс.).
За указанный период года российское гражданство также получили граждане Армении (8,9 тыс.), Казахстана (6,9 тыс.), Киргизии (5,4 тыс.), Узбекистана (4,6 тыс.), Азербайджана (3,7 тыс.), Молдавии (3 тыс.), Белоруссии (2,3 тыс.) и Туркменистана (912 чел.).