ԵԽԽՎ 40 խորհրդարանական պահանջել են Ադրբեջանից անհապաղ վերջ դնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը
ԵԽԽՎ 40 խորհրդարանական պահանջել են Ադրբեջանից անհապաղ վերջ դնել Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը: Խորհրդարանականները հորդորել են Ադրբեջանին
անհապաղ կատարել պարտադիր ուժ ունեցող ՄԻԵԴ-ի միջանկյալ միջոցները ու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որը պարտավորեցնում է Ադրբեջանին երկկողմանի անխոչընդոտ տեղաշարժ ապահովել Լաչինի միջանցքով: Այս մասին հայտնում են  Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի գրասենյակից։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանը 2023 թվականի ապրիլի 23-ին միակողմանիորեն փակելով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, խախտել է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագիրը՝  հումանիտար ծանր հետևանքներ ստեղծելով տեղի 120 հազար բնակչի համար:
Ադրբեջանին հորդորել են բարեխղճորեն համագործակցել միջազգային կառույցների հետ և թույլատրել փաստահավաք այցերը Լեռնային Ղարաբաղ։
Խորհրդարանականները կոչ են արել Եվրոպայի խորհրդին ձեռնարկել գործուն քայլեր՝ պաշտպանելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքները։

40 парламентариев ПАСЕ потребовали от Азербайджана разблокировать Лачинский коридор
40 парламентариев ПАСЕ потребовали от Азербайджана незамедлительно прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора. Об этом говорится в заявлении, распространенном представительством Армении в СЕ.
Парламентарии призвали Баку незамедлительно выполнить имеющие обязательную силу промежуточные меры ЕСПЧ и решение Международного суда ООН, обязывающее Азербайджан обеспечить двустороннее беспрепятственное движение по Лачинскому коридору.
В заявлении говорится о том, что Азербайджан 23 апреля 2023 года, закрыв в одностороннем порядке Лачинский коридор - единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией, нарушил трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, что привело к тяжелым гуманитарным последствиям для 120 000 местных жителей.
Парламентарии призвали Азербайджан добросовестно сотрудничать с международными структурами и разрешить визиты в Нагорный Карабах для сбора фактов. Они также призвали Совет Европы предпринять действенные шаги в защиту прав жителей Нагорного Карабаха.