Փաշինյան-Ալիև հանդիպում է լինելու Բրյուսելում, ապա շարունակվելու է Քիշնևում. միանալու են Մակրոնն ու Շոլցը. ԱԽ քարտուղար
Բարձր մակարդակով հանդիպում է լինելու Բրյուսելում, այնուհետև այդ հանդիպումը շարունակվելու է Քիշնևում, որին միանալու են նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 9-ին, «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով մայիսի 14-ին Բրյուսելում կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը, փոխանցում է news.am-ը:
«Կարծում եմ՝ կփորձենք աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի հնարավորինս մոտարկենք մոտեցումները  և առաջ շարժվենք»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ ամերիկյան կողմը խոսել է Վաշինգտոնում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցություններում առաջընթացի մասին, ի՞նչ առաջընթացի մասին է խոսքը, ԱԽ քարտուղարն ասաց. «Առաջընթացի մասին ամերիկյան կողմն է խոսել և պետք է իրենց ուղղել այդ հարցը: Մամլո հաղորդագրությունում հայկական կողմը նշել է, որ կան տարաձայնություններ և աշխատելու ենք այդ տարաձայնությունների շուրջ լուծումներ փնտրել»:
Խոսելով տարաձայնությունների մասին, Արմեն  Գրիգորյանն ասաց. «Բնականաբար, պետք է դուրս գան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, դա պարտադիր է: Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր է այդ պայմաններում: Ինչ վերաբերում է միջազգային երաշխավորների ինստիտուտին, բանակցություններն ընթանում են, և եթե լուծում գտնենք, ապա առաջ կշարժվենք: Այս պահին վերջնական լուծում չկա»:

Армен Григорян: Встреча Пашинян – Алиев пройдет в Брюсселе, потом в Кишиневе: будут присутствовать Макрон и Шольц
Встреча на высшем уровне пройдет в Брюсселе, затем встреча продолжится в Кишиневе, к которой присоединятся президент Франции Макрон и канцлер Германии Олаф Шольц. Об этом в беседе с журналистами сообщил секретарь Совета безопасности Армен Григорян, касаясь встречи Пашинян-Алиев 14 мая в Брюсселе, передает news.am.
"Думаю, мы постараемся работать в том направлении, чтобы максимально сблизить подходы и двигаться вперед", — сказал он.
Отвечая на комментарий, что американская сторона говорила о прогрессе в переговорах между главами МИД Армении и Азербайджана, состоявшихся в Вашингтоне и о каком прогрессе идет речь, секретарь СБ сказал: "Американская сторона говорила о прогрессе, и им надо направить этот вопрос. В пресс-релизе армянская сторона заявила, что есть разногласия, и мы будем работать над поиском решений этих разногласий".
Говоря о разногласиях, Армен Григорян сказал: "Естественно, они должны покинуть суверенную территорию Армении, это обязательно. На этих условиях возможно подписание мирного договора. Что касается института международных гарантов, то переговоры продолжаются, и если мы найдем решение, то будем двигаться вперед. На данный момент окончательного решения нет".