Ես չեմ հավատում խաղաղության համաձայնագրին, եթե այն միայն թղթի վրա է լինելու և չի արտացոլելու տեղում առկա իրավիճակը․ Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի մասին ոչ մի որոշում չի կարող կայացվել առանց հաշվի առնելու Արցախի ժողովրդի որոշումը. Ռուբեն Վարդանյանն առցանց հարցազրույց է տվել Արգենտինայի առաջատար լրատվամիջոցներին, հայտնում է Aysor.am:
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Ստեփանակերտից առցանց հարցազրույց է տվել Արգենտինայի առաջատար լրատվամիջոցների մի խումբ ներկայացուցիչների՝ խոսելով Արցախում տիրող իրավիճակի և Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի  իրական նպատակների,  շարունակվող շրջափակման ու ճնշումների մասին:
«Շուրջ 5 ամիս է՝ 120 հազար մարդ Արցախում ապրում է  շրջափակման պայմաններում: Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել Արցախի բնակչությանը՝ ստիպելով մեզ լքել մեր հայրենիքը, որտեղ մենք ապրել ենք հազարամյակներ շարունակ: Եվ չնայած բոլոր սպառնալիքներին և դժվարություններին՝ մենք մտադիր չենք լքել մեր տունը և հպարտ ենք, որ ապրում ենք այստեղ, ուր ամենուր տեսանելի են հայության սերունդների ժառանգությունը, հայկականության արմատները: Մենք պայքարում ենք մեր հողի վրա ապրելու մեր իրավունքի համար, և ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ մենք որևէ մեկի վրա հարձակվելու մտադրություն չունենք»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Պատասխանելով  Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքնման հնարավորության մասին հարցին, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է.  «Ես չեմ հավատում խաղաղության համաձայնագրին, եթե այն միայն թղթի վրա է լինելու և չի արտացոլելու տեղում առկա իրավիճակը: Ինչպե՞ս կարելի է իրական և երկարաժամկետ խաղաղության համաձայնագիր պատկերացնել մի իրավիճակում,  երբ մի կողմը կարծում է, որ հաղթողի իրավունքով պետք է բոլոր հնարավոր միջոցներով զիջումներ կորզել մյուս կողմից, մի իրավիճակում, երբ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնությունը, մի իրավիճակում, երբ Ադրբեջանը արհամարհում է միջազգային բոլոր կառույցների և դատարանների որոշումները: Եվ ամենակարևորը, Արցախի մասին ոչ մի որոշում չի կարող կայացվել առանց Արցախի ժողովրդի մասնակցության, առանց հաշվի առնելու Արցախի ժողովրդի որոշումը»:
Անդրադառնալով  հարցին, թե ինչ կարող է Սփյուռքն անել այս պահին Արցախին օգնելու համար,  նա նշել է,  որ արցախցիների համար կարևոր է զգալ, որ իրենք միայնակ չեն. «Իմ կոչն է Սփյուռքին՝ չլինել անտարբեր: Արցախում մարդիկ շատ ուժեղ են, բայց նրանք կարիք ունեն զգալու բոլորիս աջակցությունը»:

Я не верю в мирное соглашение, если оно будет лишь на бумаге и не будет отражать текущую ситуацию на месте: Рубен Варданян
Ни одно решение об Арцахе не может приниматься без учета воли народа Арцаха, заявил Рубен Варданян в интервью ведущим аргентинским СМИ, передает Aysor.am.
Общественно-политический деятель, бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал интервью из Степанакерта представителям ведущих СМИ Аргентины, представил текущую ситуацию в Арцахе и реальные цели Азербайджана в отношении Арцаха, рассказал о продолжающейся блокаде и давлениях.
"Около 5 месяцев 120 тысяч человек в Арцахе живут в условиях блокады. Азербайджан стремится подвергнуть этнической чистке население Арцаха, вынудить покинуть нашу Родину, где мы жили на протяжении тысячелетий. И несмотря на все угрозы и трудности, мы не намерены покидать свой дом и гордимся, что живем здесь, где на каждом шагу видны армянские корни, наследие поколений армян. Мы боремся за право жить на своей земле, и в отличие от Азербайджана, у нас нет намерения нападать на кого-то", - сказал Рубен Варданян.
Отвечая на вопрос о возможности заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, Рубен Варданян отметил: "Я не верю в мирное соглашение, если оно будет лишь на бумаге и не будет отражать текущую ситуацию на месте. Как можно представить реальное и долгосрочное мирное соглашение в ситуации, когда одна сторона считает, что по праву победителя должна вымогать уступки у другой стороны всеми возможными способами, в ситуации, когда Азербайджан продолжает нарушать трехсторонние договоренности от 9 ноября 2020 года, в ситуации, когда Азербайджан игнорирует решения всех международных структур и судов? И самое главное – никакое решение по Арцаху не может быть принято без приниматься без учета решения народа Арцаха".
Касаясь вопроса, что может сделать Диаспора, чтобы помочь в данный момент Арцаху, Рубен Варданян отметил, что арцахцам важно почувствовать, что они не одиноки: "Мой призыв к Диаспоре – не быть безразличными. В Арцахе очень сильные люди, но им нужно почувствовать поддержку всех".