Զարեհ Սինանյանն ամփոփել է իր այց Գերմանիա
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մայիսի 7-15-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Գերմանիայում:
Մյունխենում Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Բավարիայի հայ հայրենակցական միության ատենապետ Անի Թելեանի և մի շարք այլ ներկայացուցիչների հետ։ Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել միության շենքում, հանդիպել է նաև միության ներքո գործող Հովհաննես Թումանյանի անվան դպրոցի ուսուցչական կազմի հետ։
Հանձնակատարի գրասենյակից հայտնում են, որ «Անուշ» պարի և մշակույթի կենտրոնում հանդիպում է ընթացել կենտրոնի ղեկավար Անուշ Չախալյանի և անդամների հետ։ Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Մյունխենի հայ տիկնանց ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված երեկոյին:
Առանձին հանդիպում է տեղի ունեցել Մյունխենի հայ համայնքում գործող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկման թեմաները հիմնականում առնչվել են Հայաստան֊սփյուռք գործակցությանը, ռազմավարությանը, հայրենադարձության գործընթացին և առկա խնդիրներին:
Ուսուցիչների կողմից բարձրացվել են սփյուռքի մեկօրյա դպրոցների համար դասագրքերի տրամադրմանը և առաքմանը, միջին և բարձր դասարանների և նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար մի շարք ուսումնական և ուսումնաօժանդակ նոր և արդի նյութերի տպագրմանը, ուսուցիչների վերապատրաստման առկա և առցանց ձևաչափերին վերաբերող հարցեր և խնդիրներ։ Ծավալուն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ներդրումային քաղաքականությանը և սփյուռքի պարտատոմսերի թողարկման հնարավորություններին։
Քյոլնում Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդարան և հանդիպել Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Սերովբէ եպիսկոպոս Իսախանյանի, Քյոլնի և շրջակայքի ծխական քահանա Տեր Վահրիճ Բաղդասարյանի և թեմական խորհրդի անդամների հետ, այնուհետ շրջել Քյոլնի Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ առաջնորդանիստ եկեղեցում:
Քյոլնի և մոտակա բնակավայրերի հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը նշել է, որ գերմանահայ համայնքը ոչ միայն ակտիվ է տեղում և ներգրավվածություն ունի Գերմանիայի հասարարական կյանքի տարբեր ոլորտներում, այլև ակտիվորեն մասնակցում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի բոլոր ծրագրերին:
Քյոլնի քաղաքապետ Հենրիետ Ռեկերի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Քյոլնի հայկական համայնքին: Գլխավոր հանձնակատարը հատկապես կարևորել է հայերենի պահպանման հարցը և դիմել քաղաքապետին՝ քննարկելու Քյոլնի հանրային դպրոցներում սովորող հայազգի դպրոցականների համար հայերենի դասաժամի ներառման հնարավորությունը։
Բեռլինում հանդիպում է տեղի ունեցել հայկական կառույցների ներկայացուցիչների և համայնքում ակտիվ գործունեություն ծավալող մի շարք անհատների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարբեր ոլորտներում Հայաստանի զարգացման գործում հայկական սփյուռքի ներգրավման և, մասնավորապես, երիտասարդ մասնագետների ներուժի լավագույնս օգտագործման հնարավորությունները։
Համբուրգում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը «Համբուրգի հայ համայնք 1965» կազմակերպության սրահում հանդիպել է Համբուրգում գործող հայկական կառույցների ներկայացուցիչների և հայազգի մի շարք անհատների հետ: Գլխավոր հանձնակատարը մանրամասնորեն ներկայացրել է 2019 թվականից ի վեր գրասենյակի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ծրագրերը, հայրենադարձության գործընթացը, Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ներկայիս իրավիճակը, սփյուռքի ներուժի ներգրավմանն ուղղված նախաձեռնությունները։ Գլխավոր հանձնակատարը հորդորել է համայնքի երիտասարդներին մասնակցել օգոստոսին Հայաստանում կայանալիք Ազգային երիտասարդական համաժողովին և Համահայկական 8-րդ խաղերին։ Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով։ Հարցերը հիմնականում վերաբերել են սփյուռքի դպրոցներին դասագրքերի տրամադրմանը, ուսուցիչների վերապատրաստմանը և ընդհանուր մեթոդաբանության խնդիրներին, հայրենադարձությանը, Հայաստանի և Արցախի մարտահրավերներին, զինվորական ծառայությանը, սփյուռքում հայկական ինքնության պահպաման դժվարություններին։
«Մանթաշյանց» գործարար ակումբի և Հայկական բիզնես ցանցի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում խոսվել է Հայաստանում ներդրումային քաղաքականության և հնարավորությունների մասին:
Գլխավոր հանձնակատարը այցելել է նաև «Համբուրգի հայ համայնք 1965» կազմակերպության դպրոց, որտեղ գործում է նաև հայկական պարախումբ և երգչախումբ։ Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել դպրոցի և մշակութային խմբերի գործունեությանն ու առկա խնդիրներին։

Заре Синанян подвел итоги визита в Германию
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян с 7 по 15 мая с рабочим визитом находился в Германии. Об этом сообщает офис главного уполномоченного.
В Мюнхене Заре Синанян встретился с председателем армянского земляческого союза Баварии Ани Телеян и рядом других представителей. Главный уполномоченный осмотрел здание Союза, встретился также с преподавательским составом действующей при Союзе школы им. Ованеса Туманяна.
В центре танца и культуры ''Ануш'' состоялась встреча с руководителем Центра Ануш Чахалян и ее членами. Затем главный уполномоченный принял участие в вечере, организованном Ассоциацией армянских женщин Мюнхена.
Отдельная встреча прошла с представителями организаций, действующих в местной армянской общине Мюнхена.
В ходе встреч темы обсуждений в основном касались взаимодействия Армения֊Диаспора, стратегии, процесса репатриации и имеющихся проблем.
Учителя подняли вопросы, касающиеся предоставления и доставки учебников для однодневных школ диаспоры, публикации ряда новых и современных учебных и учебно-методических материалов для детей средних и старших классов и дошкольного возраста, существующих и онлайн форматов переподготовки учителей. Были также затронуты инвестиционная политика Армении и возможности выпуска облигаций диаспоры.
В Кельне главный уполномоченный посетил резиденцию армянской епархии Германии и встретился с предстоятелем армянской епархии Германии епископом Серовбе Исаханяном, приходским священником Кельна и открестностей Отцом Вагридшем Багдасаряном и членами епархиального совета, затем побывал в викариальной церкви Св.Саака и Месропа.
В ходе встречи с представителями армянских общин Кельна и близлежащих населенных пунктов главный уполномоченный отметил, что армянская община Германии не только активна на месте и вовлечена в различные сферы общественной жизни Германии, но и активно участвует во всех программах Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры.
Во время встречи с мэром Кельна Генриеттой Реккер речь шла об армянской общине города. Главный уполномоченный особо отметил важность сохранения армянского языка и обратился к мэру, чтобы обсудить возможность включения часов армянского языка для армянских школьников, обучающихся в общественных школах Кельна.
В Берлине состоялась встреча с представителями армянских структур и рядом лиц, ведущих активную деятельность в общине. В ходе встречи были обсуждены возможности вовлечения армянской диаспоры в развитие Армении в различных сферах и, в частности, наилучшего использования потенциала молодых специалистов.
Главный уполномоченный Заре Синанян в зале организации ''Армянская община Гамбурга 1965'' встретился с представителями действующих в Гамбурге армянских структур. Главный уполномоченный подробно представил работу, осуществляемую Офисом с 2019 года, процесс репатриации, нынешнюю ситуацию в отношениях Армения-Диаспора, инициативы, направленные на привлечение потенциала диаспоры. Главный уполномоченный призвал молодежь общины принять участие в предстоящем в августе в Армении Армянском молодежном форуме и 8-х Панармянских играх.
Встреча продолжилась в формате вопросов и ответов. Вопросы в основном касались предоставления учебников школам диаспоры, переподготовки учителей и проблем общей методологии, репатриации, вызовов Армении и Арцаха, военной службы, трудностей сохранения армянской идентичности в диаспоре.
В ходе встречи с представителями бизнес-клуба ''Манташянц'' и Армянской бизнес-сети речь шла об инвестиционной политике и возможностях в Армении.
Главный уполномоченный посетил также школу организации ''Армянская община Гамбурга 1965'', где действуют также армянский танцевальный ансамбль и хор. Заре Синанян осмотрел школу, ознакомился с ее деятельностью и работой культурных секции и узнал об имеющихся проблемах.