Լոս Անջելեսի խաչմերուկներից մեկը անվանվել է «Արցախի Հանրապետության հրապարակ»
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհուրդը քվեարկել է Լոս Անջելեսի արևմուտքում գտնվող Ուիլշիր Բուլվարի և Գրենվիլ պողոտայի խաչմերուկն «Արցախի Հանրապետության հրապարակ» անվանելու օգտին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով LAist պարբերականի տարածած հաղորդագրությունը:
Նշվում է, որ այս քայլը ձեռնարկվել է՝ «ի պատիվ հազարավոր կմ հեռավորության վրա գտնվող պատերազմող տարածաշրջանի, որը շատ կարևոր է Լոս Անջելեսի մեծ հայկական համայնքի համար»:
Ըստ քաղաքային խորհրդի նախագահ Փոլ Կրեկորյանի գրասենյակի՝ խաչմերուկն ընտրվել է այն պատճառով, որ այնտեղ է գտնվում Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի հյուպատոսությունը: Պարբերականը հիշեցնում է, որ դեկտեմբերից ի վեր Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախը, որի հետևանքով այնտեղ ապրող մարդիկ բախվել են սննդի պակասի և այլ խնդիրների:
«Ադրբեջանի բռնապետը բացահայտորեն սպառնացել է ցեղասպանությամբ և կոչ է արել վտարել բոլոր հայերին այն տարածքներից, որոնց նա հավակնում է՝ ևս մեկ անգամ սպառնալով ոչնչացնել հայ ժողովրդին իրենց հինավուրց հայրենիքում: Մենք այս քայլն արել ենք՝ հաստատելու Լոս Անջելեսի ժողովրդի համերաշխությունը Արցախի ժողովրդի հետ», - ասվում է Կրեկորյանի հայտարարության մեջ:

Один из перекрестков Лос-Анджелеса назван Площадью Республики Арцах
Городской совет Лос-Анджелеса принял решение перекресток на пересечении бульвара Уилшир и Гренвилл-авеню на западе Лос-Анджелеса назвать Площадью Республики Арцах. "Арменпресс" передает об этом, со ссылкой на сообщение, опубликованное изданием LAist.
Отмечается, что это предпринято "в честь воюющего региона за тысячи километров, который очень важен для большей армянской общины Лос-Анджелеса".
По сообщению офиса председателя городского совета Пола Крекоряна, этот перекресток выбран потому, что здесь находится консульство Азербайджана в Лос-Анджелесе. LAist напоминает, что с декабря Азербайджан блокировал Арцах, в результате чего проживающие там люди столкнулись с нехваткой продовольствия и с другими проблемами.
"Диктатор Азербайджана открыто угрожает геноцидом и призывает к изгнанию всех армян с территорий, на которые он претендует, в очередной раз, угрожая уничтожить армянский народ на его древней родине. Мы пошли на этот шаг, чтобы подтвердить солидарность жителей Лос-Анджелеса с народом Арцаха", - говорится в заявлении офиса Крекоряна.