Հաջողվել է խաղաղության պայմանագրի հարցով կողմերի ըմբռնումը մոտեցնել ընդհանուր տեսլականին․ Լավրով
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը հրապարակել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանությունը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ Մոսկվայում 2023 թվականի մայիսի 19-ին կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ, փոխանցում է Panorama.am-ը։
Մեկնաբանությունը՝ ստորև.
«Այսօր մենք Մոսկվայում մի շարք հանդիպումներ ունեցանք Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ։ Նախ՝ առանձին երկկողմ հանդիպումներ են եղել ադրբեջանցի իմ գործընկերների՝ Դ.Ա.Բայրամովի և Հայաստանից Ա.Ս.Միրզոյանի հետ։ Հետո մենք երեքով հանդիպեցինք։ Մենք գնահատականներ ենք փոխանակել 2020 թվականի նոյեմբերից Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իգոր Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլայ Փաշինյանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ աշխատանքի համատեքստում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Այդ համաձայնագրերը վերաբերում են Ղարաբաղում անվտանգության և կայունության ապահովմանը ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտում։ Դրանք շոշափում են նաև տրանսպորտի և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցրեը։ Այն արվում է եռակողմ աշխատանքային խմբի կողմից՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորությամբ։ Համաձայնագիրը ներառում է հումանիտար հարցերի լուծում։ Խոսքն առաջին հերթին սահմանի սահմանագծման մասին է՝ դրա հետագա սահմանազատմամբ։ Դրա համար Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների առանձին հայտարարությամբ ստեղծվել է սահմանազատման հայ-ադրբեջանական հանձնաժողով՝ ռուսական կողմի մասնակցությամբ՝ որպես խորհրդատու։
Առանձին թեմա է խաղաղության պայմանագիրը։ Կողմերը սկսել են աշխատել դրա վրա, և այժմ այն ակտիվորեն քննարկվում է, այդ թվում՝ այլ միջնորդների ներգրավմամբ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախարարները մեկնել են Վաշինգտոն, մեկ շաբաթ առաջ Բրյուսելում էին Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը։ Խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը, իհարկե, հիմնարար է: Բայց մեր գործընկերներն այսօր հաստատեցին, որ առանց սահմանազատման, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերի լուծման, առանց Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության իրավիճակի ընդհանուր բարելավման, դժվար է առաջ շարժվել խաղաղության պայմանագրի կոնկրետ ասպեկտներում։
Այդ ամենը համալիր քննարկեցինք: Գործընկերները երախտագիտություն հայտնեցին ռուսական կողմին ընդհանուր ջանքերում առաջատար դերի համար, որոնք մարմնավորված են մեր ղեկավարների նշված եռակողմ հայտարարություններում (1,2,3,4), և այն շփումներում, որոնք շարունակվում են նշածս ոլորտներից յուրաքանչյուրում։
Հաջորդ շաբաթ տեղի կունենա փոխվարչապետների գլխավորած եռակողմ խմբի նիստ՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերով։ Հույս ունենք, որ արդյունքը դրական կլինի։ Կողմերն արդեն մոտ են վերջնական համաձայնության։ Առաջիկայում պայմանավորվեցինք անցկացնել սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի նիստ՝ Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական մասնակցությամբ։
Խաղաղության պայմանագրով և մի շարք հոդվածներով, որոնք այսօր քննարկվեցին, հնարավոր եղավ երկու կողմերի փոխըմբռնումը մոտեցնել ընդհանուր տեսլականին։ Այժմ սկսվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների երկկողմ հանդիպումը, որից հետո նրանք մեզ կտեղեկացնեն ձեռք բերվածի մասին։
Մեր խնդիրն էր հարթակ ապահովել երկկողմ հանդիպման համար։ Մենք նախանշեցինք մեր մոտեցումները: Հուսով ենք, որ այս միջոցառումը թույլ կտա Ադրբեջանի և Հայաստանի նախարարների միջև ընթացող բանակցություններին հասնել գործնական արդյունքների։ Մենք կշարունակենք նպաստել առաջընթացին՝ բոլոր եռակողմ հայտարարությունների (1,2,3,4) բոլոր դրույթները լիարժեք կյանքի կոչելու համար, որոնք հիմք են հանդիսանում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի համար»։

По мирному договору удалось приблизить понимание обеих сторон к общему видению: Лавров о встрече с Мирзояном и Байрамовым
Сегодня провели в Москве серию встреч, посвященных отношениям между Арменией и Азербайджаном, а также карабахскому урегулированию. Как передает пресс-служба МИД РФ, об этом заявил глава МИД РФ  Сергей Лавров по итогам трехсторонней встречи.
"Сначала прошли раздельные двусторонние встречи с моими коллегами из Азербайджана Д.А.Байрамовым и из Армении А.С.Мирзояном. Затем встретились втроем. Обменялись оценками ситуации, которая складывается в контексте работы по выполнению договоренностей, достигнутых за период после ноября 2020 г. между президентом Российской Федерации В.В.Путиным, президентом Азербайджана И.Г.Алиевым и премьер-министром Армении Н.В.Пашиняном.
Эти договоренности касаются обеспечения безопасности и стабильности в Карабахе в зоне ответственности Российского миротворческого контингента. Они также затрагивают разблокирование транспортных и экономических коммуникаций. Этим занимается трехсторонняя рабочая группа под руководством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана. В договоренности входит решение гуманитарных вопросов. Прежде всего, речь идет о делимитации границы с ее последующей демаркацией. Для этого отдельным заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении была создана армяно-азербайджанская комиссия по делимитации с участием российской стороны в качестве консультанта.
Отдельной темой является мирный договор. Над ним стороны начали работать и он сейчас активно обсуждается, в том числе с подключением других посредников. Армянский и азербайджанские министры ездили в Вашингтон, президенты Армении и Азербайджана неделю назад были в Брюсселе. Работа над мирным договором, безусловно, является основополагающей. Но наши партнеры сегодня подтвердили, что без решения вопросов делимитации, разблокирования транспортных и экономических коммуникаций, без общего улучшения ситуации с обеспечением безопасности в Карабахе и на армяно-азербайджанской границе трудно продвигаться вперед по конкретным аспектам мирного договора.
Обсудили это все в комплексе. Коллеги выразили признательность российской стороне за ведущую роль в общих усилиях, которые воплощаются в упомянутых трехсторонних заявлениях наших лидеров (1,2,3,4), и в тех контактах, продолжающихся по каждому из упомянутых мной направлений.
На следующей неделе должна состояться встреча трехсторонней группы под руководством вице-премьеров по вопросам разблокирования транспортных коммуникаций. Надеемся, что по итогам будет достигнут позитивный результат. Стороны уже близки к окончательной договорённости. В ближайшее время условились провести заседание двусторонней комиссии по делимитации и демаркации границы с консультативным участием Российской Федерации.
По мирному договору и по ряду статей, которые сегодня обсуждали, удалось приблизить понимание обеих сторон к общему видению. Сейчас началась двусторонняя встреча между министрами иностранных дел Армении и Азербайджан, по итогам которой они нас проинформируют о том, чего удалось достичь.
Наша задача заключалась в предоставлении площадки для проведения двусторонней встречи. Изложили наши подходы. Надеемся, что это мероприятие позволит переговорам, продолжающимся сейчас между министрами Азербайджана и Армении достичь практических результатов. Будем и далее способствовать движению вперед с тем, чтобы в полной мере выполнить все положения всех трёхсторонних заявлений (1,2,3,4), которые составляют фундамент усилий по нормализации армяно-азербайджанских отношений", - отметил Лавров.