Բրիտանացի նախարարը ծանոթացել է Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուներին
Պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթին այցելել է Հայաստանի պատմության թանգարան:
ԿԳՄՍՆ-ից հայտնում են, որ նրան ուղեկցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը:
Դավիթ Պողոսյանը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ թանգարանն արտացոլում է Հայաստանի մշակույթի և պատմության ամբողջական պատկերը՝ նախապատմական ժամանակներից մինչև մեր օրերը՝ շուրջ չորս հարյուր հազար հավաքածուների նմուշներով կամրջելով անցյալն ու ապագան։
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը շրջել է ցուցասրահներով, ծանոթացել հնագիտական, դրամագիտական, ազգագրական հավաքածուներին: Նա մեծ հետարքրքությամբ դիտել է հայ հնագույն մշակույթն արտացոլող ցուցանմուշները և նշել, որ տպավորված է հայկական մշակույթով: Լեո Դոքերթիին հատկապես հիացրել է գորգերի սրահը՝ հայկական գորգարվեստին բնորոշ յուրահատուկ հորինվածքներով և զարդապատկերներով գորգերի և կարպետների շքեղ հավաքածուով:
Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը համառոտ անդրադարձել են համագործակցության հեռանկարներին: Ալֆրեդ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ 2027-2028 թթ. նախատեսվում է ցուցադրություն կազմակերպել Հայաստանի պատմության և Բրիտանական թանգարանների սերտ համագործակցությամբ: Ցուցադրության վերաբերյալ մանրամասները դեռևս քննարկման փուլում են:
Նշենք, որ Բրիտանական թանգարանում այժմ ցուցադրվում են Հայաստանի պատմության թանգարանի ցուցանմուշներ՝ «Շքեղություն և ուժ Պարսկաստանից Հունաստան» խորագրի ներքո: Ցուցադրությունը ներառում է Արմավիրից գտնված ոսկյա կրծքազարդը, կավե ցլակերպ ծիսանոթը (Քա VI-V րդ, դդ), Էրեբունիից հայտնաբերված արծաթյա հեծյալի ծիսանոթը (Ք ա VI-IV-րդ դդ), Արտաշատից գտնված կավե արջակերպ ծիսանոթը (Ք ա I դ): Այն բաց կլինի մինչև 2023 թ. օգոստոսի 13-ը։

Государственный министр по европейским делам Великобритании посетил Музей истории Армении
Государственный министр по европейским делам Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Лео Докерти, находящийся с официальным визитом в Армении, посетил Музей истории Армении.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Лео Докерти сопровождали заместитель министра образования и культуры Альфред Кочарян, директор Музея истории Армении Давид Погосян, чрезвычайный и полномочный посол Великобритании в Армении  Джон Галлахер.
Давид Погосян приветствовал гостей и представил, что музей отражает полную картину культуры и истории Армении, от доисторических времен до наших дней, соединяя прошлое и будущее экспонатами почти четырехсот тысяч коллекций.
Лео Докерти осмотрел выставочные залы, ознакомился с археологическими, нумизматическими и этнографическими коллекциями. Он с особым интересом обратился к экспонатам, отражающим древнюю армянскую культуру, и отметил, что она произвела на него большое впечатление. Особое впечатление на Лео Докерти произвела великолепная коллекция ковров с уникальными узорами и орнаментами, типичными для армянского коврового искусства.
Докерти и заместитель министра ОНКС РА обратились и к перспективам сотрудничества. Альфред Кочарян сообщил, что в 2027-2028 гг. Музей истории Армении в сотрудничестве с Британским музеем планирует организовать выставку. Детали пока обсуждаются.
Сейчас в Британском музее демонстрируется выставка экспонатов из Музея истории Армении под названием: ''Роскошь и мощь: От Персии до Греции''. В экспозиции обнаруженное в Армавире золотое нагрудное украшение, глиняный ритуальный сосуд в виде быка (VI-V вв. до н.э.), серебряный ритуальный сосуд всадника, обнаруженный в Эребуни (VI-IV вв. до н.э.), глиняный ритуальный сосуд в виде медведя, обнаруженный в Арташате ( I в. до н.э.). Выставка будет действовать до 13 августа 2023 года.