ԱՄՆ-ն ամենավիճելի հարցերի լուծման վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել Հայաստանին և Ադրբեջանին
ԱՄՆ վարչակազմը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությանը ներկայացրել է իր առաջարկներն ամենավիճելի հարցերի լուծման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի առաջին տեղակալ Դերեկ Հոգանը։
Պաշտոնյան շեշտել է, որ խաղաղության գործընթացն առաջ է գնում, և հիշեցրել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի վերջին բանակցությունների մասին:
«Մայիսի սկզբին պետքարտուղարը հյուրընկալել էր երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին՝ աշխատելու որոշ ամենավիճելի հարցերի շուրջ, որոնցից են, օրինակ՝ սահմանի երկայնքով զորքերի հեռացումը, վեճերի լուծման մեխանիզմն այն դաշնագրում, որի շուրջ փորձում ենք համաձայնության հասնել, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը», - ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյան Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների ենթահանձնաժողովի լսումների ժամանակ:
Հոգանի խոսքով՝ Վաշինգտոնը մի շարք առաջարկներ է ներկայացրել, որոնք կողմերն ուսումնասիրում են: Պաշտոնյան նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական Միության դերը՝ որպես միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններում:
Նա հիշեցրել է, որ Վաշինգտոնում բանակցություններից հետո Եվրոպական Միության նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին: Նա նաև նշել է, որ կողմերն առաջիկայում կհանդիպեն Գերմանիայի կանցլերի, Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական Միության նախագահի հետ՝ քննարկելու, թե ինչ է հարկավոր անել վերջնակետին հասնելու համար:
Դերեկ Հոգանն անդրադարձել է նաև Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը՝ նշելով, որ պետքարտուղարը մեծ ճնշում է գործադրում այդ հարցի առնչությամբ:

США представили Армении и Азербайджану свои предложения по разрешению наиболее спорных вопросов
Администрация США представила руководству Армении и Азербайджана свои предложения по решению наиболее спорных вопросов. Как передает "Арменпресс", об этом сообщил первый заместитель помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дерек Хоган.
Он подчеркнул, что мирный процесс продвигается, и напомнил о недавних переговорах госсекретаря США Энтони Блинкена с главами МИД Армении и Азербайджана.
"В начале мая госсекретарь принял министров иностранных дел двух стран, чтобы проработать некоторые из наиболее спорных вопросов, включая, к примеру, отвод войск вдоль границы, механизм разрешения споров в договоре, который мы пытаемся согласовать, и права и безопасность этнических армян в Нагорном Карабахе", - заявил представитель Госдепартамента США в ходе слушаний в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США.
По словам Хогана, Вашингтон представил ряд предложений, которые стороны изучают. Чиновник также высоко оценил роль Евросовета как посредника в переговорах между Арменией и Азербайджаном.
Он напомнил, что после переговоров в Вашингтоне председатель Евросовета Шарль Мишель принял лидеров Армении и Азербайджана. Он также отметил, что в ближайшее время стороны встретятся с канцлером Германии, президентом Франции и президентом Евросоюза, чтобы обсудить, что необходимо сделать для достижения конечной цели.
Дерек Хоган коснулся и блокирования Лачинского коридора, отметив, что госсекретарь оказывает большое давление по этому вопросу.