Զգուշավոր լավատեսության հիմք են տալիս․ Միրզոյանը` եռակողմ բանակցությունների մասին
Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Մոսկվայում տեղի ունեցած եռակողմ բանակցությունները ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին զգուշավոր լավատեսության հիմք են տալիս։ Այս մասին Միրզոյանն ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի և հարաբերությունների կարգավորման շուրջ քննարկումներին, հաղորդում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Նա հիշեցրեց, որ մինչ Վաշինգտոնում կայացած բանակցություններն արդեն մի քանի հոդվածի շուրջ պայմանավորվածություններ հնարավոր է եղել ձեռք բերել, իսկ այնտեղ արդեն 2 հոդված ևս ավելացել է։
Ըստ նախարարի՝ դեռ կան այնպիսի հոդվածներ, որոնց շուրջ կողմերը բավականին հեռու են համաձայնության գալուց։
«Ինձ այդ բանակցությունները զգուշավոր լավատեսության հիմք են տալիս, սակայն սա շատ սուբյեկտիվ պնդում է, գոնե այն վերապահումով, որ երկրորդ կողմը դեռ պետք է իր համաձայնությունը տա, որպեսզի որևէ պայմանավորվածություն ամբողջանա և դառնա փոխըմբռնում»,- նշեց Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Մոսկվայում նույնիսկ ամենաէական խնդիրների շուրջ տեղի են ունեցել շատ ավելի հանգամանլից, միմյանց հասկանալու քննարկումներ։

Есть осторожный оптимизм: Арарат Мирзоян о переговорах с Азербайджаном
У главы МИД Армении Арарата Мирзояна после переговоров в Вашингтоне, Брюсселе и Москве есть осторожный оптимизм по переговорам вокруг соглашения о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном. Об этом он заявил в парламенте в среду, передает Sputnik Армения
Переговоры глав МИД Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова в Вашингтоне длились 4 дня (1-4 мая). После чего состоялась встреча премьера Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Брюсселе 14 мая при посредничестве главы Евросовета Шарля Мишеля. А уже 19 мая встреча министров прошла в Москве.
"В ходе всех встреч состоялись обстоятельные, направленные на взаимное понимание переговоры, что и дает повод для оптимизма", - сказал он.
Министр добавил, что в ходе переговоров вопросы делятся на две категории – основополагающие и жизненно важные, дополняющие либо смежные. По его словам, у Еревана и Баку есть понимание по ряду вопросов второй группы, но есть разногласия по жизненно важным вопросам.
"По большому счету ничего не согласовано, пока все не согласовано. Мы предполагаем, что продолжим переговоры, пока не согласуем", – отметил Мирзоян.
Глава внешнеполитического ведомства добавил, что красной линией для армянской стороны являются границы страны в пределах 29,8 тыс кв км. В тоже время он отметил, что Ереван не представляет окончательной нормализации отношений с Баку в условиях угрозы этнических чисток, безопасности и правам населения Нагорного Карабаха.