Մենք հավատում ենք, որ հայ-ադրբեջանական համաձայնությունը հասանելի է. Պետքարտուղարությունը՝ մոսկովյան հանդիպման մասին
Պետքարտուղարությունը մեկնաբանել է երեկ Մոսկվայում կայացած եռակողմ հանդիպումը՝ ՌԴ-ի, ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ, փոխանցում է Tert.am:
«Ինչպես գիտեք՝ մենք դրանց չենք մասնակցել, սակայն շարունակում ենք դա մեզ համար առաջնահերթություն համարել», - ասել է Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ հիշեցնելով մայիսի սկզբին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումները, որոնց մասնակցում էին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն աջակցում է բանակցությունների շարունակմանը:
«Ինչպես արդեն ասացինք, մենք հավատում ենք, որ համաձայնությունը հասանելի է, և մենք շարունակում ենք ճնշում գործադրել երկու կողմերի վրա՝ միասին աշխատելու՝ համաձայնության հասնելու այն հարցերի շուրջ, որոնք մնում են չլուծված», - հավելել է Միլլերը:
Հիշեցնենք, որ Կրեմլում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
«Քննարկվել են տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքները շարունակել մեկ շաբաթից՝ երեք երկրների փոխվարչապետների հանդիպման շրջանակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Продолжаем поощрять Ереван и Баку для решения спорных вопросов: госдеп США
Госдепартамент США продолжает побуждать Ереван и Баку к достижению согласия по остающимся спорным вопросам. Как передает Sputnik Армения, об этом представитель Госдепа США Мэтью Миллер заявил на брифинге.
Как отметил Миллер, последний раунд переговоров между лидерами двух стран прошел в Москве, но для США эти переговоры остаются приоритетом.
Он напомнил, что госсекретарь США Энтони Блинкен встречался с представителями двух сторон в Вашингтоне в начале мая, переговоры продолжились в Брюсселе, и США продолжают поддерживать их.
"Как отмечалось ранее, мы верим, что соглашение между сторонами может быть достигнуто в обозримом будущем, и продолжаем побуждать стороны к совместной работе", – отметил Миллер.
На вопрос, предусмотрены ли новые встречи на высоком уровне между представителями Армении Азербайджана при посредничестве США, он ответил, что новых встреч пока не намечено.