Վերականգնվել է Կարմիր խաչի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ. Արցախի ԱՆ
Այսօր՝ մայիսի 26-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
12 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Դեռևս տասնյակ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից  3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում մասնակիորեն վերականգնվել են պլանային հետազոտությունները և միջամտությունները։

Возобновлена перевозка пациентов из Арцаха в Армению при посредничестве МККК
Сегодня, 26 мая, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 15 пациентов вместе с сопровождающими были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра при министерстве здравоохранения Республики Арцах. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-служба минздрава Арцаха.
12 пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах. Однако еще десятки пациентов ждут транспортировки в Республику Армения.
Отмечается, что 6 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения "Аревик".
6 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО "Республиканский медицинский Центр", трое из них – в крайне тяжелом состоянии.
В подведомственных минздраву Арцаха медучреждениях частично возобновлены плановые обследования и операции.