Քիշնևում հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի ստորագրում նախատեսված չէ
Քիշնևում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների օրակարգում խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ներառված չէ, Sputnik Ամենիայի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ արտգործնախարարությունից։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և մասնավորապես «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի շուրջ քննարկումները շարունակվում են:
«Ինչպես բազմիցս նշել ենք, հայկական կողմը պատրաստ կլինի համաձայնագրի ստորագրմանն այն պահին, երբ հասցեագրված կլինեն առանցքային խնդիրները: Կարծում ենք դրանց շուրջ քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում նախատեսվող հանդիպման ժամանակ և դրանից հետո: Քիշնևի հանդիպման օրակարգում նշյալ համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ»,-նշել են արտգործնախարարությունից:

Подписание мирного соглашения с Азербайджаном в Кишиневе не планируется – МИД Армении
Подписание мирного договора с Азербайджаном на саммите 1 июня в Кишиневе не планируется. Об этом Sputnik Армения сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
Ранее агентство Reuters со ссылкой на азербайджанского посла во Франции Лейлу Абдуллаеву писало, что Никол Пашинян и Ильхам Алиев могут подписать мирное соглашение по Карабаху уже 1 июня, на саммите Европейского политического сообщества в Кишиневе.
"Обсуждения вокруг нормализации отношений Армении и Азербайджана, в частности, соглашения "О мире и установлении межгосударственных отношений" продолжаются. Как мы неоднократно отмечали, армянская сторона будет готова к подписанию соглашения в тот момент, когда будут четко сформулированы решения ключевых проблем", - отметила Бадалян.
В Ереване рассчитывают, что обсуждения вокруг этих проблем продолжатся в ходе встречи, предусмотренной на полях саммита Европейского политического сообщества 1 июня в Кишиневе и после этого.