ԶՈւ երկու զինծառայողներին առևանգելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանը և Կարեն Աշոտի Ղազարյանը մայիսի 26-ին` ժամը 18:30-ին, «Կամազ 43114» մակնիշի ավտոմեքենայով նույն զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ՀՀ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկին սնունդ են տեղափոխել, որից հետո դիրքից վերադառնալիս նրանց հետ կապը կորել է։ Ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում ավոտմեքենան գտնվել է մարտական դիրք տանող ճանապարհին՝ ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի թիկունքում գտնվող հատվածում՝ շարժիչը գործարկված վիճակում, մեքենայի մեջ հայտնաբերվել է մեկ միավոր ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ, սակայն նշված երկու զինծառայողները չեն գտնվել:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են՝ նախնական տվյալներով՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին:
Հաշվի առնելով, որ առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, զինծառայողներին առևանգելու, նրանց կամքին հակառակ կամ նրանց կամքն անտեսելով տեղափոխելու, զենք, զինամթերք հափշտակելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ, 9-րդ կետերի, 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Իրականացվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ ծավալուն միջոցառումներ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու և զինծառայողների առևանգման հանգամանքները լիարժեք պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении завел дело по признакам похищения двух военнослужащих на границе
Следственный комитет РА представил подробности похищения 26 мая азербайджанскими вооруженными силами двух военнослужащих ВС РА.
"26 мая в 18:30 часов военнослужащие воинской части N МО РА Арутюн Юрикович Овакимян и Карен Ашотович Казарян на автомобиле "Камаз 43114"доставляли продовольствие на одну из боевых позиций той же воинской части, расположенной в юго-восточном направлении РА. По возвращении связь с ними была потеряна. В результате проведенных розыскных мероприятий, машина была обнаружена на дороге, ведущей к боевой позиции, в районе тыла ВС РА, с работающим двигателем. В машине обнаружен один автомат АК-74, но упомянутых двух военнослужащих не нашли.
По предварительным данным, вооруженная группа противника перешла границу РА и похитила военнослужащих.
Принимая во внимание, что в 9-м гарнизонном следственном управлении Главного военного следственного управления Следственного комитета РА имеются данные, содержащие признаки преступных деяний, связанных с незаконным пересечением государственной границы РА, похищением военнослужащих, перевозом против их воли или игнорированием их воли, возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 1, 5, 6, 9 части 2 статьи 191, пункта 2 части 3 статьи 469 УК РА.
С целью полного выяснения обстоятельств незаконного пересечения границы военнослужащими Вооруженных Сил Азербайджана и похищения военнослужащих проводятся масштабные оперативно-доказательные мероприятия".
При посредничестве Красного Креста 9 раненых перевезены из Мартуни в Степанакерт
15:05
Папикян обсудил ситуацию с безопасностью в регионе с Тойво Клааром и главой делегации ЕС в Армении Василисом Марагосом