Ռուսասատանի Դաշնությունը Սյունիքում կբացի հյուպատոսություն
Ռուսասատանի Դաշնությունը Սյունիքում կբացի հյուպատոսություն։ Այս համաձայնությունը ձեռք է բերվել Փաշինյան-Պուտին վերջին երկկողմ հանդիպման ժամանակ։
Մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած Փաշինյան-Պուտին երկկողմ հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը հավանություն է տվել ռուսական կողմին Սյունիքում հիմնելու հյուպատոսություն։
Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ի ԱՊՀ երկրների 4-րդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Սերգեյ Պալտովը՝ Մոկվայում հայ-ռուսական փորձագիտական կլոր սեղանի ժամանակ, փոխանցում է Alphanews.am։
Ռուս դիվանագետից տեղեկանում ենք, որ որոշում է կայացվել հյուպատոսության հիմնման գործընթացին գնալ ոչ թե երկար պետական ընթացակարգերով, որը կպահանջի նվազագույնը մեկ տարի, այլ հեշտացված ճանապարհով․
«Որոշվել է ուղարկել այնտեղ մարդկանց, որպեսզի նրանք արդեն այնտեղ տեղում սկսեն աշխատել և իրենց ներդրումն ունենան ոչ միայն հայ-ռուսական բարեկամության պահպանման, այլև Հայաստանի այդ կարևոր ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածաշրջանի անվտանգության գործում։ Հույս ունեմ, որ հունիսին մեր այցը արդյունքներ կտա»,- նշել է Սերգեյ Պալտովը։

Россия откроет свое консульство в Сюнике
Российская Федерация откроет консульство в Сюнике. Такая договоренность была достигнута в ходе последней двусторонней встречи премьера Армении Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина.
Об этом в ходе армяно-российского экспертного круглого стола в Москве сообщил заместитель директора 4-го департамента стран СНГ МИД России Сергей Палтов, передает Alphanews.am.
"В ходе состоявшейся 25 мая в Москве двусторонней встречи Пашинян-Путин армянская сторона одобрила открытие российской стороной консульства в Сюнике", - сказал он.
По словам российского дипломата, было принято решение не проходить в процессе создания консульства длительные государственные процедуры, которые потребуют не менее года, а пойти по упрощенному пути.
"Принято решение направить туда людей, чтобы они уже там на месте начали работать и внесли свой вклад не только в сохранение армяно-российской дружбы, но и в безопасность этого стратегически важного региона Армении. Надеюсь, наш визит в июне будет результативным", - отметил Сергей Платов.