Չենք քննարկելու նման հարց, դա մեզ համար կարմիր գիծ է. Մհեր Գրիգորյանը՝ միջանցքի մասին
«Հայաստանի սուվերեն ենթակառուցվածքների վրա ամբողջությամբ տարածվելու է Հայաստանի Հանրապետության իրավազորությունը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, փոխանցում է Panorama.am։
«Այս սկզբունքների շրջանակներում մենք պատրաստ ենք և միշտ էլ պատրաստ ենք եղել քննարկումների, թեմայի զարգացմանը  և, ի վերջը, ապաշրջափակմանը, ինչը, իմ կարծիքով, կարևոր նշանակություն ունի նաև Հայաստանի համար»,- ասաց նա։
Հարցին՝ հայտարարություններ էին հնչում իշխող ուժի ներկայացուցիչների կողմից, որ ապաշրջափակման դեպքում մաքսային հսկողությունը կարող է իրականացվել միջազգային կազմակերպության միջոցով, Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց ․ «Նման քննարկում այս պահին չկա, օրակարգում նման հարց չենք մշակել։ Նման  գաղափարներ եղել են, շրջանառվել են, բայց այդ հարցի հետ կապված այս պահին մշակված ձևաչափ չկա»։
Անդրադառնալով Մոսկվայում հանդիպման ժամանակ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Ալիևի հայատարարությանը, Փաշինյանի հակադարձումներին, թե ի՞նչ է նշանակում, Մ. Գրիգորյանը ասաց․ «Միշտ եղել է տարբեր ընկալումների տեսանկյունից, կիրառվել է միջանցք եզրը, շատ դեպքերում հայտարարվել է որպես տրանսպորտային միջանցք, ինչը միջազգային պրակտիկայում ընդունված տերմին է։ Բայց նաև շատ դեպքերում էլ ընդգծվել է միջանցքն այլ վեաբերմունք կամ ցանկություն ունենալու տեսանկյունից։ Մենք մշտապես, երկրորդ տարբերակի հետ կապած տվել ենք մեր պաշտոնական դիրքորոշոմը, որ դա ուղղակի բացառած է։
Տրանսպորտային հաղորդակցության մասին մենք միշտ պատրաստ ենք խոսել, միջանցքների մասին, եթե այդ տերմինի տակ ենթադրվում է հատուկ ռեժիմ, ապա ոչ, չենք քննարկելու նման հարց։ Անվերջ հայտարարել ենք, որ դա մեզ համար կարմիր գիծ է: Չի քննարկվելու նման հարց։ Ես չեմ կարծում, որ տվյալ պարագայում նորից կկազմակերպվի եռակողմ հանդիպում ու նորից այդ հարցը կբարձրացվի, որովհետև առնվազն դա անիմաստ է, որովհետև մենք չենք քննարկի նման հարց»։

Вопрос коридора – красная линия для Армении, этот вопрос не будет обсуждаться: Мгер Григорян
На суверенных инфраструктурах Армении будет полностью распространяться юрисдикция Республики Армения, заявил в беседе с журналистами вице-премьер Армении Мгер Григорян, передает Panorama.am.
В рамках этих принципов мы всегда были готовы и сейчас готовы к обсуждениям, развитию темы и, в конечном счете, к разблокированию, что, на мой взгляд, имеет большое значение и для Армении", – сказал Григорян.
Отвечая на вопрос, может ли после разблокирования таможенный контроль проводиться посредством международной организации, Мгер Григорян отметил, что подобного обсуждения на данный момент нет в повестке, идеи были разные, но разработанного формата по этому вопросу на данный момент нет.
Коснувшись заявления Ильхама Алиева о "Зангезурском коридоре" на саммите ЕАЭС в Москве 25 мая, возражений Пашиняна, М. Григорян сказал: "Это всегда было с точки зрения разных восприятий, использовался термин коридор, во многих случаях говорилось о транспортном коридоре, что является принятым в международной практике термином. Но также во многих случаях слово коридор использовалось с точки зрения наличия другого подхода или желания. В связи со вторым вариантом мы всегда заявляли о своей официальной позиции: это просто исключено.
Мы всегда готовы говорить о транспортном сообщении. Что касается коридоров: если под этим термином предполагается особый режим, то мы не будем обсуждать такой вопрос. Мы неоднократно заявляли, что это красная линия для нас. Такой вопрос обсуждаться не будет. Я не думаю, что в этом случае будет организована трехсторонняя встреча и снова будет подниматься этот вопрос, потому что это, как минимум, бессмысленно, потому что мы не будем обсуждать такой вопрос".