Կարևոր է խուսափել այնպիսի քայլերից, այդ թվում՝ թշնամական հռետորաբանությունից, որոնք կարող են վտանգել խաղաղության գործընթացը. ԵՄ խոսնակ
Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ակտիվացել է, Եվրամիությունը ողջունում է այդ փաստը, միևնույն ժամանակ կարևոր է համարում խուսափել այնպիսի քայլերից, այդ թվում՝ թշնամական հռետորաբանությունից, որոնք կարող են վտանգել խաղաղության գործընթացը: Այս մասին նշված է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոյի տարածած հայտարարության մեջ, հաղորդում է 1lurer.am:
«Մայիսի 14-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները կենտրոնացել են մի քանի առանցքային թեմայի վրա, ինչպիսիք են՝ սահմանային, մարդասիրական խնդիրները, հաղորդակցությունները և նախկին ԼՂԻՄ-ի տարածքում ապրող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը: Ղեկավարները հրապարակավ վերահաստատել են իրենց աներկբա հավատարմությունը 1991 թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը:
Ողջունում ենք այս կապակցությամբ մայիսի 22-ին Հայաստանի վարչապետի համարձակ հայտարարությունը և սահմանազատման ուղղությամբ աշխատելու՝ հայկական կողմի հստակ պատրաստակամությունը։ Ողջունում ենք նաև Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 25-ի հայտարարությունը։ Քանի որ այս զգայուն հարցերի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է, կարևոր է քայլեր ձեռնարկել վստահության ձևավորման ուղղությամբ, բարեխղճորեն ներգրավվել գործընթացում և ցուցաբերել պատրաստակամություն՝ համապարփակ կարգավորման շրջանակում բոլոր հարցերը լուծելու համար:
Չնայած հակամարտության բարդ պատմությանը՝ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով և երկխոսության միջոցով։ Եվրամիությունը հանձնառու է աջակցելու կողմերին այս գործում»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Важно избегать шагов, включая враждебную риторику, которая может поставить под угрозу мирный процесс: пресс-секретарь ЕС
Процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений за последний месяц активизировался, что приветствует Евросоюз. Как передает 1lurer.am, об этом говорится в заявлении пресс-секретаря ЕС.
"ЕС считает, что важно сохранять этот исторический импульс и избегать шагов, включая враждебную риторику, которая может поставить под угрозу мирный процесс.
В Брюсселе они сосредоточились на нескольких ключевых темах, таких как пограничные вопросы, коммуникации, гуманитарные вопросы и права и безопасность армян, проживающих на территории бывшей Нагорно-Карабахской автономной области.
С тех пор лидеры публично подтвердили свою непоколебимую приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года и территориальной целостности Армении и Азербайджана.
ЕС приветствует смелое заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 22 мая и четкую готовность Армении работать в направлении двусторонней делимитации границы. ЕС также приветствует заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева от 25 мая.
ЕС считает, что, несмотря на сложную историю конфликтов и прошлые недовольства, все вопросы должны решаться исключительно мирным путем, путем диалога, и союз готов помочь в этом", - говорится в заявлении.