Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է պանելային քննարկման Հիքմեթ Հաջիևի հետ
Մայիսի 30-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում՝ «GLOBSEC 2023 Bratislava Forum»-ի շրջանակներում, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ մասնակցել է պանելային քննարկման, որի ընթացքում ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ԱԽ մամուլի ծառայությունից:
ԱԽ քարտուղարը մասնավորապես անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների վերաբերյալ միջազգային մեխանիզմի, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության գործընթացների, տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ հարցերին: Ա. Գրիգորյանը շեշտել է բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշման անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով զերծ մնալ առավելապաշտական նկրտումներից:

Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии с Гаджиевым
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 30 мая принял участие в панельной дискуссии в рамках проходящего в Братиславе ''GLOBSEC 2023 Bratislava Forum'', в ходе которого представил позицию армянской стороны относительно армяно-азербайджанских переговоров. В мероприятии принимал участие также помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата СБ Армении, Армен Григорян коснулся вопросов относительно международного механизма обеспечения безопасности и прав народа Нагорного Карабаха, процессов делимитации армяно-азербайджанской границы и обеспечения безопасности границы, разблокирования региональных коммуникаций.
Секретарь Совета безопасности Армении подчеркнул необходимость конструктивной позиции Азербайджана в переговорном процессе, призвав Баку воздержаться от максималистких устремлений.