Գնել Սանոսյանն անդրադարձել է Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հարցին
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն անդրադարձել է Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու հարցին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խորհրդարանում բյուջետային քննարկումների ժամանակ Սանոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործող ատոմակայանի գործունեության լիցենզիան մինչև 2026 թվականի համար է, կա խնդիր ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2036 թվականը։ Ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանքներ են տարվել անցած տարի, այս տարի էլ այդ աշխատանքները շարունակվում են։
Այնուամենայնիվ, արդեն սկսվել են Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու շուրջ քննարկումները։ Նախարարը պարզաբանեց, որ հիմա են սկսել նոր ատոմակայանից խոսել, որովհետև ատոմակայանների կառուցումը բավականին երկար է տևում։
Նախապատրաստական փուլն էլ է  բավականին երկար, մոտ երկու տարի պետք է նախապատրաստվելու համար, 8 կամ 10 տարի էլ՝ կառուցելու համար։
Սանոսյանն ընդգծեց, որ նոր ատոմակայանի կառուցումը բարդ ընտրություն է ենթադրում, քանի որ հարկավոր է հասկանալ, թե ինչ հզորության ատոմակայան է կառուցվելու, իսկ դա հասկանալու համար բազմաթիվ գործոններ պետք է հաշվի առնվեն։ «Ու քանի որ նոր ատոմակայանը կառուցվում է 100 տարվա համար, մենք պետք է 2036 թվականից ու դրան հաջորդող 100  տարիների համար հաշվարկներ անենք։ Օրինակ, մենք պետք է հաշվենք, թե 2080 թվականին մենք որքան էլեկտրաէներգիա կտանք Իրանին կամ կտա՞նք, թե՞ չենք տա, Վրաստանին էլեկտրաէներգիա կտա՞նք, թե՞ չենք տա։ Պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին կլինեն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները, Թուրքիան Հայաստանից էլեկտրաէներգիա կգնի՞, թե՞ ոչ, որովհետև Թուրքիայի արևելյան շրջանները հիմա դրա կարիքն ունեն»,- մանրամասնեց Սանոսյանը։
Նաև պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին կլինի տեղական սպառումը։ Պետք է հասկանալ՝ ատոմային, ջրային, արևային էներգիաները լինելու են որոշակի համաչափությա՞մբ, թե՞ ատոմակայանից կախվածությունը շատ պետք է լինի։
Սանոսյանի խոսքով՝ Հայաստանը հիմա լավ բալանս ունի, էներգետիկ համակարգն ատոմակայանից շատ կախվածություն չունի։ Որպես օրինակ նախարարը նշեց այն փաստը, որ ատոմակայանի աշխատանքն այս պահին կանգնած է, սակայն լուրջ խնդիրների դա չի հանգեցրել։

Министр территориального управления и инфраструктур коснулся вопроса строительства в Армении новой АЭС
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян коснулся вопроса строительства в Армении новой атомной электростанции.
Как сообщает Арменпресс, в ходе обсуждения бюджета в парламенте Саносян подчеркнул, что лицензия на эксплуатацию АЭС в Армении действует до 2026 года, и поставлена задача продления срока эксплуатации АЭС до 2036 года. В прошлом году были проведены масштабные работы по продлению срока эксплуатации ААЭС, и в этом году эти работы продолжаются.
Вместе с тем уже начались обсуждения строительства новой АЭС в Армении. Министр пояснил, что сейчас говорится о строительстве новой АЭС, потому что строительство АЭС занимает достаточно много времени.
Подготовительный этап тоже довольно долгий, на подготовку уходит около двух лет, а на строительство — 8 или 10 лет.
Саносян подчеркнул, что строительство новой АЭС предполагает сложный выбор, потому что необходимо понимать, какой мощности АЭС нужно построить, а для понимания этого необходимо учитывать множество факторов.
«А так как новая АЭС строится на 100 лет, то расчет приходится делать с 2036 года и на следующие 100 лет. Например, мы должны посчитать, сколько электроэнергии мы экспортируем в Иран в 2080 году, будем экспортировать или нет, будем продавать Грузии или нет. Нам нужно понять, какими будут армяно-турецкие отношения, будет ли Турция покупать электроэнергию у Армении или нет, потому что восточные регионы Турции в ней сейчас нуждаются», - пояснил Саносян.