Հիմա Արցախը պատրաստ է և պետք է դառնա լիիրավ բանակցային կողմ․ Ռուբեն Վարդանյան
Ադրբեջանն ակտիվորեն ապատեղեկատվություն է տարածում Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից իբր «հարձակումների» մասին, որի նպատակը կարող է լինել հնարավոր ռազմական էսկալացիայի նախապատրաստումը։ Միտումնավոր կերպով լրատվական դաշտը հեղեղվում է կեղծ լուրերով՝ ռազմական ագրեսիան որպես պատասխան քայլ ներկայացնելու նպատակով, ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Մենք պետք է ասենք՝ սա սադրանք է։ Ըստ էության, այնպիսին, ինչպիսին Գլեյվիցի միջադեպը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի նախօրեին, երբ լեհական համազգեստով էսէսականները իբր թե հարձակվեցին գերմանական ռադիոկայանի վրա և հեռարձակեցին հակագերմանական հայտարարություն:
«Այս կեղծիքը «սպիտակ թելով է կարված», ցանկացած ողջամիտ մարդու համար պարզ է, որ Արցախի բանակի կողմից որևէ ռազմական հարձակում չի կարող լինել։
Քանի որ պաշտոնական Երևանը լռում է, ապա ես՝ որպես հանրային անձ, ամենայն պատասխանատվությամբ ուզում եմ հայտարարել ողջ աշխարհին․ Արցախի բանակը «միջադեպերի» մեջ մեղադրելու փորձերը ոչ այլ ինչ են, քան ապատեղեկատվություն և հայկական Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի նոր փուլ հրահրելու փորձ։
Մենք տեսնում ենք այս սադրանքը և ցանկանում ենք, որ աշխարհն էլ մեզ հետ այն տեսնի։
Հիշեցնեմ, որ առնվազն մինչև 2025 թվականի նոյեմբերի 10-ը ուժի մեջ է Եռակողմ հայտարարությունը, ըստ որի, Արցախի անվտանգությունը պետք է ապահովի նաև ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը։ Արցախի Պաշտպանության բանակը պատրաստ է հակահարված տալ, իսկ իրավիճակի էսկալացիայի դեպքում ագրեսորը ստիպված կլինի մեծ կորուստներ կրել։ Ավելին, անմիջական ռազմական ագրեսիայի դեպքում մենք պատրաստ ենք բավական արդյունավետ ոչ համաչափ պատասխան միջոցներ կիրառել։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր է գիտակցել, որ հակամարտությունն ունի խաղաղ լուծում՝ երկկողմ բանակցությունների միջոցով։ Արցախը պե՛տք է վերադարձնել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Հիմա մենք հստակ կարող ենք արձանագրել, որ պաշտոնական Երևանը, որը նախկինում ինչ-որ կերպ փորձում էր միջազգային մակարդակով քննարկել Արցախի հարցը, վերջնականապես հրաժարվել է շարունակել Արցախը պաշտպանելուց։ Բայց դրանով Արցախի 120.000 հայերը չեն անհետանում, որոնք հստակ հայտարարել են, որ չեն ցանկանում ապրել Ադրբեջանի կազմում և արդեն իսկ իրացրել են իրենց ինքնորոշման իրավունքը 1991 թվականի օրինական հանրաքվեի միջոցով։
35 տարվա անկախության ընթացքում Արցախի Հանրապետությունում ձևավորվել և գործում են դե յուրե անկախ պետությանը բնորոշ ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտները՝ մրցակցային հիմունքներով ընտրվող նախագահ և խորհրդարան, անկախ դատարան, իրավապահ համակարգ և այլն: Արցախի ժողովուրդն ամեն ինչ արել է՝ այդ առումով միջազգային իրավունքի ամենախիստ պահանջներին համապատասխանելու համար: Ու հիմա Արցախը պատրաստ է և պետք է դառնա լիիրավ բանակցային կողմ, բայց այդ բանակցությունները պետք է վարվեն միջազգային միջնորդությամբ՝ անվտանգության հուսալի երաշխիքների առկայությամբ, ոչ թե զենքը ճակատին ուղղած:
Արցախը ջանք չի խնայելու սեփական անկախությունը պաշտպանելու համար։
Սադրանքն ու ռազմական էսկալացիան ընդհանուր խնդիրը համակարգված լուծելու միջոց չեն: Այն հնարավոր է քաղաքակիրթ ձևով լուծել: Եվ պատմության մեջ մնալ որպես առաջնորդներ, որոնք իրենց սերունդների համար ոչ թե բազմապատկել, այլ պակասեցրել են չարիքը Երկրի երեսից»,- գրել է նա։

Сейчас Арцах готов и должен стать полноценной самостоятельной стороной переговоров: Рубен Варданян
"Резкое увеличение информационной активности Азербайджана о якобы атаках со стороны Армии Обороны Арцаха – это дезинформация, целью которой может быть подготовка к возможной военной эскалации.
Азербайджан заполняет медийное пространство ложными новостями специально, чтобы их военная агрессия могла выглядеть как ответ.
Мы должны сказать: это – провокация. Такая же по своей сути, как Глейвицкая провокация, с которой началась Вторая Мировая война, когда эсэсовцы в польской форме якобы напали на немецкую радиостанцию и передали в эфир антигерманское воззвание. Этот обман "шит белыми нитками", любому здравомыслящему человеку ясно, что никаких военных атак со стороны армии Арцаха быть не может.
Раз официальный Ереван молчит, то я, как публичный человек, хотел бы для всего мира ответственно заявить: обвинения Армии Арцаха в "инцидентах" – это ложь и попытка провокации нового витка военной агрессии Азербайджана против армянского Арцаха.
Мы видим эту провокацию и хотим, чтобы ее вместе с нами увидел весь мир.
Напомню, что как минимум до 10 ноября 2025 года действует Трехстороннее соглашение, согласно которому безопасность Арцаха обеспечивает в том числе и российская миротворческая миссия. Армия Обороны Арцаха готова отражать удар, и в случае эскалации агрессору придется понести большие потери. Более того: в случае прямой военной агрессии мы также готовы применить очень действенные ассиметричные ответные меры.
При этом важно понимать, что у конфликта есть мирное решение: двусторонние переговоры. Верните Арцах за стол переговоров! Сейчас мы можем четко зафиксировать: официальный Ереван, который ранее как-то пытался обсуждать проблему Арцаха на международном уровне, окончательно отказался дальше защищать Арцах. Однако от этого никуда не пропали 120 тысяч армян, которые ясно заявили о своем нежелании жить в составе Азербайджана и реализовали право народа на самоопределение законным референдумом 1991 года.
За 35 лет фактической независимости в Республике были построены и сейчас действуют все демократические институты, присущие де юре независимому государству: выбираемые на конкурентной основе президент и парламент, независимый суд, армия обороны, система правоохранительных органов и так далее. Народ Арцаха сделал все, чтобы соответствовать самым строгим требованиям международного права в этом отношении. И сейчас Арцах готов и должен стать полноценной самостоятельной стороной переговоров, но эти переговоры должны идти при международном посредничестве, при надежных внешних гарантиях безопасности, а не с дулом у виска.
Арцах не постоит за ценой, отстаивая свою независимость!
Провокации и военная эскалация – это не способ системно решить нашу общую проблему. Ее можно решить цивилизованным путем. И остаться в истории достойными лидерами, которые для своих потомков не преумножили, а сократили зло на Земле.