Հայաստանի օրակարգում Միութենական պետությանը միանալու հարց չկա․ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը «Լուրերին» մեկնաբանել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, թե ցանկության դեպքում Ղազախստանը և հետխորհրդային մյուս հանրապետությունները կարող են միանալ Միութենական պետությանը:
«Այդ հարցին անդրադարձ է կատարվել ՀՀ վարչապետի կողմից 2023 թ. հունվարին, և Հայաստանի օրակարգում նման հարց չկա»,- ասել է Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2023 թ. հունվարի 10-ին հրավիրված ասուլիսի ընթացքում նշել էր, որ Ռուսաստանի կողմից Միութենական պետության կազմ մտնելու որևէ պաշտոնական առաջարկ Հայաստանը  չի ստացել։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն оրեր առաջ ասել էր, որ եթե «ինչ-որ մեկն անհանգստացած է միջուկային զենքի հարցով», պետք է անդամակցի Ռուսաստանի և Բելառուսի դաշինքին, և «բոլորը միջուկային զենք կունենան»:

МИД: В повестку дня не включен вопрос о вступлении Армении в Союзное государство
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала заявление президента Беларуси Александра Лукашенко о том, что при желании Казахстан и другие постсоветские государства могут присоединиться к Союзному государству.
"В январе 2023 года премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к данному вопросу, и в повестке Армении подобного вопроса нет", – отметила Бадалян.
Напомним, премьер-министр РА Никол Пашинян в ходе созванной 10 января 2023 года пресс-конференции отметил, что Армения не получала официального предложения России о вступлении в Союзное государство, передает Panorama.